Փաշինյանը ՀՀ ներքին անվտանգության ապացույց է համարում այն, որ Ֆրանկոֆոնիայի գալա համերգին 40 երկրի ղեկավարի ու 40 հազար քաղաքացիների միջև եղել է 5 ոստիկան
Փաշինյանը ՀՀ ներքին անվտանգության ապացույց է համարում այն, որ Ֆրանկոֆոնիայի
գալա համերգին 40 երկրի ղեկավարի ու 40 հազար քաղաքացիների միջև եղել է 5
ոստիկան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանկոֆոնիայի միջոցառումների գալա համերգի օրը Հանրապետության հրապարակում 40 երկրի ղեկավարի ու 40 հազար քաղաքացիների միջև եղել է պետական պահպանության ծառայության 5 աշխատակից, ինչը վկայում է Հայաստանում կայունության ու ներքին անվտանգության առկայության մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հոկտեմբերի 19-ին Կապանում ՏԻՄ ընտրությունների քարոզարշավի հանրահավաքի ընթացքում նշեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Երբ մեր կառավարությունը նոր էր սկսում աշխատել, բազմաթիվ հոռետեսներ կային, ովքեր ասում էին, որ չենք կարողանալու ապահովել երկրի կայունությունն ու ներքին անվտանգությունը: Երբ Ֆրանկոֆոնիայի երկրների մի շարք ղեկավարներ Հանրապետության հրապարակում էին, ամենաշատը տպավորվել էին նրանից, որ քաղաքացիների ու 40 երկրների ղեկավարների միջև կանգնած էին պետական պահպանության ծառայության 5 աշխատակից: Այսինքն՝ անվտանգության մակարդակն այնքան բարձր է, որ 40 երկրի ղեկավարի ու 40 հազար քաղաքացիների ներկայությամբ անվտանգության հավելյալ միջոցառումներ ձեռնարկել պետք չէ, որովհետև սա երկիր է, որտեղ արվել է սիրո ու հանդուրժողականության հեղափոխություն»,- ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով` նույն հոռետեսները նշում էին նաև, որ նոր իշխանությունը չի կարողանալու զբաղվել երկրի արտաքին քաղաքականությամբ:
«Ասում էին, որ վատ են հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ: Երբ ցույց տվեցինք, որ մեր հարաբերությունները լավ են, ասացին` ծախվել է Ռուսաստանին: Հետո ասում են` այ, որ ծախվել է Ռուսաստանին, Արևմուտքի հետ մեր հարաբերությունները կկործանվեն: Հետո եկավ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը և դուք տեսաք, թե ինչ հարաբերություններ ունենք արևմուտքի ղեկավարների հետ: Մի արեք հոռետեսական կանխատեսումներ, որովհետև դրանք չեն իրականանալու»,- շեշտեց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Փաշինյանը նաև նշեց, որ այսօր հայ-ադրբեջանական սահմանին ու ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում աննախադեպ հանգիստ իրավիճակ է վերջին 20 տարվա համար:

Пять сотрудников безопасности охраняли лидеров 40 государств: Пашинян о внутренней безопасности страны
Пять сотрудников безопасности охраняли лидеров 40 государств: Пашинян о внутренней
безопасности страны
В день гала-концерта в рамках мероприятий Франкофонии на площади Республики было 5 сотрудников Службы государственной защиты среди 40 глав государств и 40 тысячами граждан Армении, что свидетельствует о наличии стабильности и безопасности в Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом в Капане заявил и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян.
“Когда наше правительство начало работу, было много скептиков, которые говорили, что мы не сможем обеспечить стабильность и внутреннюю безопасность. Когда на площади Республики лидеры стран Франкофонии были на площади Республики, их впечатлило то, что пять сотрудников безопасности охраняли лидеров 40 государств. Другими словами, уровень безопасности настолько высок, что при наличии глав 40 государств и 40 тысяч граждан не было необходимости в дополнительных мерах безопасности, потому что это страна, где произошла революция любви и солидарности”, - сказал Пашинян.
По его словам, те же скептики также отмечали, что новое правительство не в состоянии разобраться с внешней политикой страны.
“Они говорят о плохих отношениях с Россией. Когда мы показали, что наши отношения хороши, они сказали, что мы продались России. Тогда они сказали: да, они продались Россия, а наши отношения с Западом будут уничтожены. Затем состоялся саммит Франкофонии, и вы увидели, какие у нас отношения с западными лидерами. Не делайте пессимистических прогнозов, потому что они не сбудутся”, - подчеркнул и.о. премьер-министра.
Пашинян также отметил, что сегодня беспрецедентная спокойная ситуация на армяно-азербайджанской границе и на линии соприкосновения.