Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական ընթրիքի ժամանակ Ջասթին Թրյուդոյին նվիրել է նրա հոր լուսանկարները և գուլպաներ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անունից` ի պատիվ պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի տրված պաշտոնական ընթրիքի ժամանակ Փաշինյանը Թրյուդոյին նվիրել է նրա հոր՝ Խորհրդային Հայաստանի պետական անվտանգության կոմիտեի արած լուսանկարները, և գուլպաներ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Նիկոլ Փաշինյանը նվերները հանձնելիս, բաժակաճառի ժամանակ, մասնավորապես, նշել է. «Հայաստանում շատ է քննարկվում դա, և պարոն վարչապետն էլ նշեց, որ 1984 թվականին իր հոր՝ Պիեռ Թրյուդոյի հետ Հայաստան այցելելու առիթ է ունեցել: Եվ հույս ունեմ, որ պարոն Թրյուդոն հասկանում է, որ խորհրդային այդ ժամանակաշրջանում իր հայրիկի հետ մենակ չեն եղել, մենակ չեն եղել, մենակ չեն եղել: Եվ մեր երկրի Ազգային անվտանգության ծառայությունը փնտրել և գտել է այս լուսանկարը Պետական անվտանգության կոմիտեի արխիվներից: Ի՞նչն է հետաքրքիր. քանի որ պարոն Թրյուդոն այն ժամանակ տակավին մանուկ է եղել և հետաքրքրություն չի ներկայացրել Պետական անվտանգության կոմիտեի համար, նա որևէ կերպ օբյեկտիվի տեսարանում չի հայտնվել: Հաճույքով սա նվիրում եմ իմ բարեկամին:
Բայց սա ամենը չէ: Ես մտածում էի՝ ինչո՞վ է հայտնի պարոն Թրյուդոն, և ինչո՞վ եմ հայտնի ես, և ինչո՞վ կարող եմ ես մրցակցել մեր սիրելի վարչապետի հետ: Կարծում եմ, որ հայտնի եմ իմ սելֆիներով, իսկ պարոն Թրյուդոն՝ իր գուլպաներով: Եվ Հայաստանում կա մի ընկերություն, որը որոշել է, որ առանձնահատուկ նվեր պետք է անի երկուսիս՝ սրանով գուցե հիմք դնելով մի լավ բարեկամության: Այս գուլպաներից մեկն իմն է, պարոն վարչապետ, մեկը՝ Ձերը»:

YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. During a state dinner hosted by Prime Minister Nikol Pashinyan in honor of Canadian Prime Minister Justin Trudeau, the Armenian Premier gifted his Canadian counterpart a framed photo collection of Trudeau’s father, taken by the Soviet Armenian State Security Committee, and socks.
“There is much talk about this in Armenia, and Mr. Prime Minister himself noted that in 1984 he had an occasion to visit Armenia with his father Pierre Trudeau. And I hope that Mr. Trudeau understands that during that Soviet period he and his father weren’t alone, weren’t alone, weren’t alone. And the national security service of our country found this photograph from the state security committee archives. What’s interesting? Since Mr. Trudeau was a child at that time and wasn’t of interest of the state security committee, he didn’t anyhow appear before the camera. I am pleased to gift this to my friend.
But this isn’t all. I was thinking – what is Mr. Trudeau known for, and what am I known for, and with what can I compete with our dear Prime Minister. I think I am known with my selfies, and Mr. Trudeau with his socks. And there is a [designer] company in Armenia, that decided to make a special gift to both of us – perhaps laying the foundation of a good friendship with this. One [pair] of these socks is mine, Mr. Prime Minister, and the other [pair] is yours,” Prime Minister Nikol Pashinyan said while making a toast.