Ֆրանկոֆոնիայի ընտանիքը զարգանալու մեծ հնարավորություններ պետք է ունենա. ՖՄԿ գլխավոր քարտուղար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նորընտիր գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոն շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանին բարձր մակարդակով ընդունելություն կազմակերպելու համար: Այս մասին Երևանում անցկացված Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովի ամփոփիչ ասուլիսին նշեց Լուիզ Մուշիկիվաբոն:
«Հայաստանում գտնվելու օրերին ամենուր ջերմ մթնոլորտ էր, գեղեցիկ ժպիտներ էին, թե՛ մեր աշխատանքային վայրում, թե՛ դրսում: Մարդկանց հետ շփումն ուղղակի հաճելի էր, Հայաստանից կգնանք շատ լավ հիշողություններով»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ շեշտեց նա:
Խոսելով իր առաջիկա անելիքների մասին՝ Լուիզ Մուշիկիվաբոն ասաց, որ ինքը չի գալիս Ֆրանկոֆոնիայում հրաշքներ գործելու համար:
«Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունն արդեն շատ վաղուց գոյություն ունի: Ես վստահ եմ, որ մեր կազմակերպությունը  գտնվում է ճանապարհների խաչմերուկում: Այսօր ապրում ենք անկանխատեսելի աշխարհում, սակայն կան մեր կազմակերպությունն առաջ տանելու մեծ հնարավորություններ: Պետք է ջանք գործադրել, որ մեր կազմակերպությունը լինի այնտեղ, որտեղ պետք է լինի»,- ընդգծեց նա:
Տարբեր տարիներին ՖՄԿ գլխավոր քարտուղարներն իրենց պաշտոնավարման ժամանակ զգալի աշխատանք են կատարել, սակայն Լուիզ Մուշիկիվաբոն վստահ է, որ հնարավոր է ավելին անել:
«Հաջորդ տարվա սկզբից պետք է սկսեմ իմ գործունեությունը. մինչ այդ մտածելու, խորհելու հավաքված գաղափարներն ամփոփելու ժամանակ ունեմ: Պետք է փորձեմ էլ ավելի բարելավել աշխատանքը: Ես Ռուանդայից եմ, բայց ես աշխարհի քաղաքացի եմ: Ֆրանկոֆոնիայի ընտանիքը զարգանալու մեծ հնարավորություններ պետք է ունենա՝ շոշափելի նպաստ բերելով ընդհանուր գործին»,- հավելեց նա:
Լուիզ Մուշիկիվաբոն կարևորեց երիտասադրների հետ աշխատանքը: Նա նշեց, որ երիտասարդներին ուղղված շատ տարբեր ծրագրեր կան, սակայն տարբեր հանդիպումներում պարզ է դառնում, որ նրանց հանդեպ կազմակերպությունը պարտականություն ունի: « Ես բոլոր երիտասարդներով եմ հետաքրքրվելու: Փորձելու եմ հանդիպել ու վեր հանել այն տաղանդներին,  որոնք կան մեր կազմակերպության ներսում»,-ասաց նա:

YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. Newly elected Secretary General of Organisation internationale de la Francophonie Louis Mushikiwabo thanked Armenia for organizing high level reception, Louis Mushikiwabo said during the press conference summing up the 17th summit of the OIF.
“There was a warm atmosphere everywhere during my stay in Armenia, with beautiful smiles both at our work place and outside. It was just a pleasure to interact with people and we will leave Armenia with very nice memories”, ARMENPRESS reports she said.
Speaking about her upcoming activities, Louis Mushikiwabo said that she has not come to make miracles at Francophonie.
“It’s already a long time the OIF exists. I am confident that our organization is located on the crossroad of roads. Today we live in an unpredictable world, but our organization has a lot of opportunities for progressing. We have to make efforts for our organization to fully implement its mission”, she said.
Different OIF Secretary Generals have done a lot of work during their tenure at different times, but  Louis Mushikiwabo is confident that it’s possible to do more.
“I will start my activities from the beginning of the next year and till then I have enough time for thinking and pondering over ideas. I will try to further improve the works. I am from Rwanda but I am a citizen of the world. The family of Francophonie should have great opportunities of development, contributing to the common cause”, she added.
Louis Mushikiwabo highlighted the work with the youth, noting that there are many different projects for the youth. “I will try to meet with the youth and discover the talents existing in our organization”, the newly elected Secretary General said.