ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդականը բանակցային գործընթացում Արցախի ներգրավումն ամենաարդյունավետ ճանապարհն է համարում
ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդականը բանակցային գործընթացում Արցախի
ներգրավումն ամենաարդյունավետ ճանապարհն է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցություններին Արցախի Հանրապետության մասնակցությունը ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդականն ամենաարդյունավետ ճանապարհն է համարում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին «Sputnik Արմենիա» միջազգային մուլտիմեդիոն կենտրոնում տեղի ունեցած Երևան-Մոսկվա-Աստանա-Մինսկ տեսամիացման ընթացքում նշեց ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդական Արսեն Գասպարյանը:
«Արցախը պետք է մասնակցի բանակցություններին, որովհետև այնտեղ շուրջ 3 տասնամյակի ընթացքում արդեն ձևավորված է պետական համակարգ, որն ի զորու է խոսել իր անունից: Ցանկացած խնդրի բոլոր կողմերի կարծիքները պետք է հաշվի առնվեն»,- շեշտեց ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդականը:
Արսեն Գասպարյանը հիշեցրեց, որ 90-ական թվականներին Արցախը առանձին կողմ էր այդ բանակցություններում, և, իր կարծիքով` դա ամենաարդյունավետ տարբերակն էր, երբ կողմերը կարող էին որևէ որոշման հանգել:

YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS. According to Prime Minister Nikol Pashinyan’s chief advisor Arsen Gasparyan, Artsakh’s participation in the negotiations for the peaceful settlement of the NK conflict is the most effective path.
“Artsakh must participate in the negotiations because a state system has already been developed there for nearly three decades, which is capable to speak on its own behalf. The opinions of all parties in any issue should be taken into consideration,” Gasparyan said during a Yerevan-Moscow-Astana-Minsk video conference at the Sputnik Armenia international multimedia center.
Gasparyan noted that in the 90s Artsakh was an individual party in these negotiations, and according to him this is was the most effective option when the sides could’ve reached any decision.