Մալդիվների նախագահն ընդունել է իր պարտությունն ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մալդիվյան Հանրապետության նախագահ Աբդուլա Յամինն ընդունել Է իր պարտությունը եւ ընդդիմադիր Մալդիվյան դեմոկրատական կուսակցությունից թեկնածու Իբրահիմ Մոհամեդ Սոլիհի հաղթանակը պետության ղեկավարի ընտրություններում, որոնք տեղի են ունեցել սեպտեմբերի 23-ին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է AFP գործակալությունը:
«Ես ընդունել եմ երեկվա (ընտրությունների) արդյունքները»,-գործակալությունը մեջբերում Է պետության գործող ղեկավարի ելույթը հեռուստատեսությամբ: «Ես կապահովեմ իշխանական լիազորությունների սահուն փոխանցումը»,-հավելել Է Աբդուլա Յամինը, որն իշխանության Էր եկել 2013 թվականին:
Ավելի վաղ Մալդիվների արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել Էր, որ ընդդիմադիր Մալդիվյան դեմոկրատական կուսակցության թեկնածու Իբրահիմ Մոհամեդ Սոլիհը հաղթել Է ընտրություններում: AFP-ն ներկայացրել Է նախնական տվյալները, որոնց համաձայն, Սոլիհն ստացել Է ձայների 58,3 տոկոսը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Президент Мальдив признал свое поражение на выборах
Президент Мальдивской Республики Абдулла Ямин признал свое поражение и победу кандидата от оппозиционной Мальдивской демократической партии Ибрагима Мохамеда Солиха на выборах главы государства, состоявшихся в воскресенье. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство AFP.
"Я признал вчерашние результаты [выборов]", - цитирует агентство выступление действующего главы государства по телевидению. "Я обеспечу гладкую передачу [властных полномочий]", - добавил Абдулла Ямин, пришедший к власти в 2013 году.
Ранее министерство иностранных дел Мальдив заявило, что кандидат оппозиционной Мальдивской демократической партии Ибрагим Мохамед Солих выиграл выборы. AFP приводит предварительные данные, согласно которым Солих получил 58,3% голосов.