Վրաստանի վարչապետը պաշտպանել Է ՌԴ-ի հետ երկխոսությունը կարգավորելու Թրամփի ջանքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն պաշտպանում Է Ռուսաստանի հետ երկխոսությունը կարգավորելու ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի ջանքերը, քանի որ չի տեսնում դրա այլընտրանքը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վրացական կառավարության ղեկավարը հայտարարել Է սեպտեմբերի 19-ին Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Մենք շատ ոգեւորված ենք Ռուսաստանի հետ երկխոսություն վարելու նախագահ Թրամփի որոշմամբ, որովհետեւ երկխոսությունն այլընտրանք չունի»,- նշել Է Բախտաձեն: «Կարծում եմ, որ հնարավոր ամենաբարձր մակարդակներով Ռուսաստանի հետ ուղղակի շփումները իրապես դրական են եւ արդյունք են բերում»,- հավելել Է վարչապետը:
Դրա հետ մեկտեղ, խոսելով Մոսկվայի հետ հարաբերությունների մասին, Բախտաձեն պնդել Է, որ Ռուսաստանը «բռնազավթել Է Վրաստանի տարածքի 20 տոկոսը» եւ «շարունակում Է ագրեսիվ քաղաքականություն վարել» իր երկրի նկատմամբ: «Ցավոք, Ռուսաստանը փորձում Է վիժեցնել մեր խաղաղ նախաձեռնությունները»,- հավելել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Премьер Грузии заявил, что поддерживает усилия Трампа по налаживанию диалога с РФ
Премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе поддерживает усилия президента США Дональда Трампа по налаживанию диалога с Россией, поскольку не видит этому альтернативы. Об этом глава грузинского правительства заявил в среду в интервью телеканалу Fox News.
"Мы очень воодушевлены решением президента Трампа вести диалог с Россией, потому что альтернативы диалогу нет", - указал Бахтадзе. "Я думаю, что прямые контакты с Россией на самом высоком из возможных уровней действительно позитивны и приносят результаты", - добавил премьер,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
При этом, говоря об отношениях с Москвой, Бахтадзе в интервью утверждал, что Россия будто бы "оккупировала 20% территории" Грузии и "продолжает агрессивную политику" по отношению к этой стране. "К сожалению, Россия пытается подорвать наши мирные инициативы", - утверждал он.