Դավիթ Տոնոյանը կարևորել է պաշտպանության բնագավառում հայ-չեխական համագործակցությունը զարգացնելու անհրաժեշտությունը
Դավիթ Տոնոյանը կարևորել  է պաշտպանության բնագավառում հայ-չեխական համագործակցությունը զարգացնելու անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը սեպտեմբերի 19-ին  ընդունել է ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Միկսիկային և ՀՀ-ում հավատարմագրված ռազմական կցորդ, փոխգնդապետ Իգոր Կանդրաչին (նստավայրը ք. Թբիլիսի)` ՀՀ-ում վերջինիս հավատարմագրման կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է փոխգնդապետ Կանդրաչին և նշել, որ պաշտպանության բնագավառում հայ-չեխական համագործակցությունը ունի բազմամյա փորձ, առկա է համապատասխան իրավական հիմք և կողմերի միջև համագործակցությունը զարգացնելու ցանկություն: Կարևորվել է նաև ռազմատեխնիկական բնագավառում համագործակցությունը և նշվել դրա իրականացման շրջանակները սահմանող իրավական փաստաթղթի ստորագրման անհրաժեշտությունը:
Դեսպան Միկիսկան հաստատել է համագործակցությունը զարգացնելու չեխական կողմի պատրաստակամությունը և հույս հայտնել, որ նոր ռազմական կցորդի նշանակումը նոր թափ կհաղորդի հարաբերություններին:
Փոխգնդապետ Կանդարչն իր հերթին պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել արդեն ձևավորված համագործակցությունը և նախաձեռնել նոր ուղղություններ, որոնք կարտահայտվեն հայ-չեխական երկկողմ ռազմական համագործակցության 2019թ. ծրագրում:

Министр обороны Армении принял новоназначенного военного атташе Чехии
Министр обороны Армении Давид Тоноян 19 сентября принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Чешской Республики в Республике Армения Петра Микиску и военного атташе, подполковника Игоря Кандарча (резиденция в Тбилиси) по случаю его аккредитации в Республике Армения.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МО Армении, министр обороны поздравил подполковника Кандарча и отметил, что армяно-чешское сотрудничество в области обороны имеет многолетний опыт, а между сторонами существует соответствующая правовая основа и желание развивать сотрудничество. Также была подчеркнута важность сотрудничества в военно-технической сфере и необходимость подписать правовой документ, определяющий сферу его реализации.
Посол Микиска подтвердил готовность чешской стороны развивать сотрудничество и выразил надежду, что назначение нового военного атташе придаст новый импульс отношениям.
В свою очередь подполковник Кандарч выразил готовность продолжать уже налаженное сотрудничество и инициировать новые направления, которые будут выражены в программе армяно-чешского двустороннего военного сотрудничества на 2019 г.