Հայաստանը և Չինաստանը ստորագրել են օդային հաղորդակցությունների մասին համաձայնագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության քաղաքացիական ավիացիայի վարչակազմի հրավերով սեպտեմբերի 15–ին Չինաստանի Գուանճոու քաղաք է ժամանել ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը՝ «Աշխարհի ուղիներ 2018» (World Routes) միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով: Ւնչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, միջոցառմանը մասնակցում են աշխարհի տարբեր երկրների ավիաընկրությունների և օդանավակայանների ներկայացուցիչներ և ղեկավարներ։
Սեպտեմբերի 16-ին Տաթևիկ Ռևազյանը մասնակցել է  «Աշխարհի ուղիներ 2018» բացման արարողությանը, ապա կարճ հանդիպում ունեցել ՉԺՀ քաղաքացիական ավիացիայի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Վան Ճիցինգի հետ, որից հետո ստորագրվել է  «Չինաստանի ժողովրդական Հանրապետության կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև օդային հաղորդակցությունների մասին» համաձայնագիրը։
Հանդիպմանը կողմերը կարծիք են հայտնել, որ այս համաձայնագիրն իրավական հիմք կհանդիսանա երկու երկրների միջև օդային ուղիղ հաղորդակցության համար, ինչն ավելի կամրապնդի և կզարգացնի երկկողմ հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում։
ՉԺՀ այցի ընթացքում նախատեսվում են նաև հանդիպումներ չինական ավիակընկերությունների ղեկավարությունների հետ՝ Չինաստանից դեպի Հայաստան ուղիղ չվերթի բացման հնարավորությունները քննարկելու նպատակով:

Армения и Китай подписали соглашение о воздушном сообщении
Председатель Комитета Гражданской авиации Армении Татевик Ревазян, по приглашению Администрации Гражданской авиации КНР, прибыла 15-го сентября в кород Гуанчжоу для участия в мероприятии «Маршруты мира-2018» (World Routes). Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью МИД Армении. В мероприятии «Маршруты мира-2018» (World Routes) принимают участие представители авиакомпаний и аэропортов различных стран мира.
16-го сентября председатель Комитета Гражданской авиации Армении Татевик Ревазян приняла участие в открытии мероприятия «Маршруты мира-2018» (World Routes), затем провела короткую встречу с заместителем руководителя Администрации Гражданской авиации КНР Ван Чицингом, после чего было подписано соглашение о воздушном сообщении между Арменией и Китаем.
В ходе поездки запланированы встречи с руководителями китайских авиакомпаний с целью обсуждения возможности открытия рейсов в Армению.