ԱՄՆ կոնգրեսականը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կոչ է արել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատում Տեխասի ներկայացուցիչ Թեդ Փոն (Թեոդոր Լլոյդ Փո) իր ելույթում դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը և ԱՄՆ կառավարությանը կոչ արել ճանաչել այն: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի «Թվիթեր»-ի էջում տեղադրված տեսանյութից:
Տեսանյութում, մասնավորապես ասվում է:
«Ավելի քան մեկ դար առաջ, երբ աշխարհի ուշադրությունը կենտրոնացած էր Եվրոպայում բռնկված մեծ պատերազմի վրա, տեղի է ունեցել պատմության մեջ  ամենասարսափելի ցեղասպանություններից մեկը: Օսմանյան կայսրությունը և վերջինիս հետնորդ ներկայիս Թուրքիայի Հանրապետությունը միշտ հերքել են այն վայրագությունները, որոնք իրականացրել են հայ ժողովրդի նկատմամբ: Մեր սեփական կառավարությունը չափազանց երկար ժամանակ է աջակցել Թուրքիային: Մենք թույլ ենք տվել, որ քաղաքականությունը փակի մեր աչքերը 1.5 միլիոն անմեղ հայերի համատարած սպանության վրա, որը կատարվել է օսմանյան թուրքերի կողմից:
Մենք պետք է պաշտոնապես ճանաչենք այս սոսկալի հանցագործությունը, որպեսզի նման դեպքերի կրկնություն թույլ չտանք: Սա նաև նշանակում է ճնշել թուրքերին, որպեսզի ճանաչեն անցյալում գործած իրենց մեղքերը: Թուրքիան իր բռնապետ առաջնորդի՝ Էրդողանի ղեկավարությամբ ապացուցել է, որ բռնատիրական ճնշումներ է կիրառում սեփական ժողովրդի նկատմամբ: Եվ մենք այսօր տեսնում ենք, որ նա նույն դաժանությամբ է վարվում թուրք ժողովրդի հետ, ինչպես ավելի քան մեկ դար առաջ թուրքերը՝ հայերի հետ: Այսպիսի վարքագիծն անընդունելի է ՆԱՏՕ-ի անդամի և ԱՄՆ-ի ենթադրյալ դաշնակցի կողմից: Սակայն դա է իրականությունը»,- ասել է Թեդ Փոն:

Конгрессмен США призвал правительство страны признать Геноцид армян
В своем выступлении в Палате представителей США конгрессмен из Техаса Тед По осудил Геноцид армян и призвал правительство США признать его. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на страницу ANCA в Facebook, в своем выступлении конгрессмен, в частности, сказал:
Более века назад, когда внимание мирового сообщества было сосредоточено на большой войне в Европе, произошел один из самых страшных геноцидов в истории. Османская империя и ее преемник, нынешняя Турецкая Республика, всегда отрицали зверства, совершенные против армянского народа. Наше правительство слишком долго поддерживало Турцию. Мы позволили политике закрыть глаза на массовое убийство 1,5 миллиона невинных армян, совершенных турками-османами.
Мы должны официально признать это ужасное преступление, чтобы предотвратить повторение подобных случаев. Это также означает подавление турок, чтобы признали совершенные в прошлом грехи. Турция под руководством своего лидера-диктатора Эрдогана доказала, что использует тираническое давление против собственного народа. И сегодня мы видим, что Анкара действует с той же жестокостью с турецким народом, как действовала с армянским более века назад. Такое поведение неприемлемо со стороны члена НАТО и предполагаемого союзника Соединенных Штатов. Но такова действительность”, - сказал Тед По.