Արտգործնախարար Մնացականյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը սեպտեմբերի 11-ին ընդունել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Գեորգի Ծերեթելիին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, զրույցի ընթացքում անդրադարձ է արվել ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի գործունեությանն առնչվող հարցերին։ Այս առումով ընդգծվել է խորհրդարանական հարթակի դերը միջազգային համագործակցության խթանման գործում:
Նախարար Մնացականյանը ներկայացրել է միջազգային հարթակում Հայաստանի ջանքերը՝ ուղղված ցեղասպանության և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելմանը, ինչպես նաև դրանց ժխտման դեմ պայքարին: Նա կարևորել է ԵԱՀԿ ԽՎ կողմից ցեղասպանությունների հիշատակման և կրթության վերաբերյալ հանձնառությունների իրականացումը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ հանգուցալուծման գործընթացի շուրջ հայկական կողմի մոտեցումներին և առաջնահերթություններին՝ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորել է կարգավորման գործընթացն այլ հարթակներ, այդ թվում՝ խոհրդարանական, տեղափոխելու փորձերի բացառման անհրաժեշտությունը՝ շեշտելով, որ միջազգային միջնորդության մանդատ ունեցող միակ ձևաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն է:

YEREVAN, SEPTEMBER 11, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan received on September 11 President of OSCE Parliamentary Assembly Giorgi Tsereteli. As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, during the meeting the sides referred to the activities of the OSCE PA. In this context the sides emphasized the role of the parliamentary platform for fostering international cooperation.
FM Mnatsakantan presented the efforts of Armenia at the international arena aimed at the prevention of genocides and crimes against humanity, as well as the fight against their denial. He highlighted the commitment of the OSCE PA aimed at commemoration of genocides and education.
Speaking about the approaches and priorities of the Armenian side aimed at the peaceful settlement of Nagorno Kaarbakh conflict, the Armenian Foreign Minister highlighted the banning of transferring the settlement process to other platforms, including to parliamentary ones, and stressed that the OSCE Minsk Group Co-chairs’ format is the only internationally authorized mediation format.