Իրանը ուրանի հարստացման ցենտրիֆուգների նոր արտադրամաս է բացել
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանն ազգային ատոմային ծրագրի շրջանակում ուրանի հարստացման ցենտրիֆուգների նոր արտադրամաս է բացել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը` հղում անելով Իրանի Ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհիի սեպտեմբերի 10-ի ելույթին:
«Իրանի ղեկավար և հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Համենեիի հրամանով՝ մենք ցենտրիֆուգների արդի և լավ հագեցած նոր արտադրամաս ենք բացել»,- առաջնորդի խոսքերը փոխանցում է «Ֆարս» գործակալությունը: Պաշտոնյան չի նշել, թե որտեղ է այն գտնվում, արտադրության ինչ ծավալներ ու տեխնիկական հագեցվածություն ունի:
Բացի այդ, նրա խոսքով` Իրանի մասնագետները ավարտել են Թեհրանի հետազոտական ռեակտորի արդիականացումը:
«Իրանը եվրոպական երկրներից մեկի հետ ռեակտորի հետագա արդիականացման և հզորացման համաձայնագիր է ստորագրել»,- նշել է Սալեհին՝ չնշելով, թե որ երկրի մասին է խոսքը:
Ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավարը նշել է, որ Իրանի ատոմային ծրագրի իրագործումն ընթանում է նախնական ծրագրավորածից առաջանցիկ տեմպերով:
«Երկու օբյեկտների շուրջ աշխատանքները` ռեակտորի և հավաքման արտադրամասի, չեն հակասում Գործողությունների համապարփակ ծրագրի դրույթներին»,- ասել է նա:
Գործողությունների համապարփակ ծրագիրը համաձայնեցվել է Թեհրանի և աշխարհի 6 տերությունների կողմից 2015թ.-ին, և գործարկվել է 2016թ հունվարից: Այն նախատեսում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, ԱՄՆ-ի և Եվրամիության կողմից  Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների կասեցում: Դրա փոխարեն Իրանը պարտավորվել է սահմանափակել իր միջուկային ծրագիրը` դնելով այն միջազգային վերահսկողության տակ: Սակայն 2018թ. մայիսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը դուրս է գալիս համաձայնագրից:

Иран открыл новый цех по производству центрифуг для обогащения урана
Иран открыл новый цех по производству центрифуг для обогащения урана в рамках национальной атомной программы. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил в понедельник руководитель Организации по атомной энергии Ирана Али Акбар Салехи.
"Согласно распоряжению руководителя и духовного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи мы открыли новый современный и хорошо оснащенный цех по производству центрифуг", - приводит его слова агентство Fars. При этом чиновник не сообщил, где находится новый цех, каковы объемы производства и какое там установлено оборудование.
Кроме того, по его словам, иранские специалисты закончили модернизацию исследовательского реактора в Тегеране. "Иран заключил контракт с одной из европейских стран по дальнейшему усовершенствованию реактора", - отметил Салехи, не уточнив, о какой стране идет речь.
Руководитель Организации по атомной энергии подчеркнул, что "реализация иранской атомной программы проходит с опережением первоначального плана". "Работа над обоими объектами - реактором и сборочным цехом - не нарушает положения Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД)", - сказал он.
СВПД был согласован Тегераном и шестью мировыми державами в 2015 году и в январе 2016 года вступил в стадию реализации. Он предусматривает отмену санкций, введенных в отношении Ирана Советом Безопасности ООН, США и Евросоюзом. Взамен Иран обязался ограничить свою ядерную программу, поставив ее под международный контроль. Однако президент США Дональд Трамп 8 мая 2018 года объявил о выходе Вашингтона из соглашения.