Հայաստանն ու Վրաստանը թևակոխում են պատմության մի շրջան, որը կարելի է բնութագրել որպես եղբայրական եւ գործընկերային. Արմեն Սարգսյան
Հայաստանն ու Վրաստանը թևակոխում են պատմության մի շրջան, որը կարելի է
բնութագրել որպես եղբայրական եւ գործընկերային. Արմեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահի նստավայրում այսօր կայացել է նախագահ Արմեն Սարգսյանի եւ պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեի հանդիպումը՝ երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ:
Ւնչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահ Սարգսյանը ողջունել է վարչապետ Բախտաձեի եւ նրա գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի ու Վրաստանի բարեկամությունը պատմական խորն արմատներ ունի: «Երկու երկրներն այսօր թեւակոխում են նորագույն պատմության մի շրջան, որն առանց վարանելու կարելի է բնութագրել որպես եղբայրական եւ գործընկերային: Իհարկե, այս լուրջ պատմական հարստությունը նախադրյալներ է ստեղծում գործընկերության նոր ուղղություններ նախանշելու եւ իրականացնելու համար: Ներկայումս մեր քաղաքական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, սակայն առկա է չիրացված մեծ ներուժ, հատկապես՝ տնտեսության ոլորտում: Վստահ եմ, որ Ձեր այս այցելությունը նոր խթան է հանդիսանալու մեր երկկողմ հարաբերություններն ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու համար»,-նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Վրաստանի վարչապետն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ նշելով, որ առանձնահատուկ պատիվ է վարչապետի կարգավիճակով հյուրընկալվել Հայաստանում: «Այս տարին խորհրդանշական է եւ՛ Հայաստանի, եւ՛ Վրաստանի համար, քանի որ մեր երկու երկրները նշում են Անկախության հռչակման 100-ամյա հոբելյանները: Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ շնորհավորել նաեւ սեպտեմբերի 21-ի՝ Հայաստանի Հանրապետության անկախության տոնի առթիվ: Մեր քաղաքական հարաբերությունները, ինչպես նշեցիք, բարձր մակարդակի վրա են գտնվում, սակայն տնտեսական բնագավառում իսկապես ունենք չօգտագործված ներուժ: Այսօր իմ գործընկերների հետ մանրամասնորեն խոսել ենք համագործակցության ուղղությունների մասին»,- նշել է վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն՝ ավելացնելով, որ առաջիկայում միջկառավարական հանձնաժողովների համատեղ նիստ է նախատեսվում, որի ընթացքում կնախանշվեն տնտեսական զարգացման ուղիները:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ընդգծել են, որ երկու երկրների միջեւ առկա է համագործակցության լայն դաշտ եւ երկուստեք փոխգործակցությունն ընդլայնելու ձգտում: Մասնավորապես նշվել է գիտության, կրթության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ինչպես նաեւ տնտեսության այլ ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականցման կարեւորությունը:
Հանդիպման ավարտին նախագահ Արմեն Սարգսյանը խնդրել է իր ջերմ ողջույնները փոխանցել Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիին:

‘Armenia and Georgia are entering into a chapter of history which can be described as fraternal and collegial’ – Sarkissian
‘Armenia and Georgia are entering into a chapter of history which can be described as fraternal
and collegial’ – Sarkissian
YEREVAN, SEPTEMBER 10, ARMENPRESS. Armenian President Armen Sarkissian hosted today Georgia’s Prime Minister Mamuka Bakhtadze at his residence in Yerevan. Delegations of both countries took part in the meeting.
At the meeting the Armenian president welcomed PM Bakhtadze and his delegation’s visit to Armenia, stressing that the friendship of Armenia and Georgia has deep historic roots. “Both countries are entering a new chapter of history today, which without hesitation can be described as fraternal and collegial. Certainly, this serious historic wealth creates prerequisites for outlining and realizing new partnership directions. Our political relations are currently on a high level, however great untapped potential exists, especially in the economic field. I am sure that this visit of yours will be an encouragement for our bilateral relations to be increased to a higher level,” President Sarkissian said.
The Georgian Prime Minister thanked the president for the warm reception and mentioned that it is a unique honor to be hosted in Armenia in the capacity of prime minister. “This year is symbolic for both Armenia and Georgia, because our two countries are celebrating the 100th anniversaries of declaration of independence. Taking this opportunity, I would also like to congratulate on the occasion of September 21st, the Independence Day of the Republic of Armenia. Our political relations, as you mentioned, are on a high level, but we really have untapped potential in the economic sector. Today we spoke about cooperation directions with my colleagues in detail,” he said.
The sides stressed that a broad field of cooperation exists between the two countries and aspiration to expand partnership.
The significance of implementing joint projects in the fields of science, education, IT and other fields of the economy were highlighted.
President Sarkissian asked the Georgian PM to convey his warm regards and greetings to President Giorgi Margvelashvili.