Արևելագետը Նախիջևանի սահմանում ակտիվությունը կապում է Հարավային Կովկասում Թուրքիայի դիրքերի ամրապնդման փորձի հետ
Արևելագետը Նախիջևանի սահմանում ակտիվությունը կապում է Հարավային
Կովկասում Թուրքիայի դիրքերի ամրապնդման փորձի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-թուրքական սահմանի խախտման ինտենսիվությունը խոսում է այն մասին, որ Թուրքիան փորձում է հասկանալ, թե ինչ վիճակում են գտնվում ռուս-հայկական հարաբերությունները: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Նրա կարծիքով՝ Թուրքիան Հարավային Կովկասում «խաղ խաղալու» քաղաքականություն է որդեգրել:
«Թուրքիայի նախաձեռնած խաղը հետևյալն է` օգտվել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների բարելավման փուլից և այն հանգամանքից, որ ՌԴ-ն ներգրավված է Մերձավոր Արևելքում ու Սիրիայում տեղի ունեցող գործողություններում, փորձել ապահովել իր ներկայությունը Հարավային Կովկասում ու դրա համար օգտագործել Ադրբեջանին»,-ասաց նա:
Սաֆրաստյանն իր կարծիքը հիմնավորում է Նախիջևանի տարածքում Ադրբեջանի ակտիվացմամբ: «Բացի այդ, թուրքական մամուլը գրում է, որ Թուրքիան նախապատրաստվում է իր ռազմաբազան տեղակայել Նախիջևանի տարածքում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց նա:
Բանախոսի հավաստմամբ՝ Թուրքիայի նմանատիպ քաղաքականությունը միտված է Հարավային Կովկասում իր դիրքերի ամրապնդմանն ու Հայաստանի մեկուսացմանը: «Չնայած ներկայիս խաղաղ վիճակին՝ հավանականությունը մեծ է, որ աշնան ընթացքում կարելի է հայկական կողմի նկատմամբ ագրեսիվ ու լայնածավալ գործողությունների սպասել»,-եզրափակեց Սաֆրաստյանը:

Активность на нахиджеванской границе Сафрастян увязывает с укреплением позиций Турции на Южном Кавказе
Активность на нахиджеванской границе Сафрастян увязывает с укреплением позиций
Турции на Южном Кавказе
Интенсивность нарушений на армяно-турецкой границе говорит о том, что Турция прощупывает состояние российско-армянских отношений. Так  сказал в  беседе с журналистами директор Института востоковедения НАН РА Рубен Сафрастян.
По его мнению, Турция собирается в какие-то политические «игры  играть» на Южном Кавказе.
«Игра Турции состоит в том, чтобы выжать все из нынешних теплых отношений с Россией и из того, что Россия  вовлечена в процессы на Ближнем Востоке, в  Сирии, и попытаться обеспечить свое  присутствие на Ю/Кавказе, а для  этого использовать Азербайджан», - сказал он.
Свое мнение востоковед аргументировал тем, Азербайджан активизировался на территории Нахиджевана.
«К тому же турецкие СМИ пишут, что Турция намерена разместить в Нахиджеване военную базу», - как передает Арменпресс, сказал он.
По утверждению Сафрастяна, цель Турции — укрепиться на Ю/Кавказе и изолировать Армению.
«Несмотря на нынешнюю мирную ситуацию, велика вероятность того, что осенью можно ожидать агрессивных широкомасштабных действий  в отношении армянской  стороны», - сказал Сафрастян.