ՀՀ վարչապետը սեպտեմբերի 1-ին այցելեց Սևանի թիվ 3 դպրոց
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սևան քաղաքի թիվ 3 հիմնական դպրոցի առաջին դասարանցիների համար սեպտեմբերի 1-ը կրկնակի տոնական էր. նրանց ողջունելու էր եկել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետը երեխաներին ու ծնողներին կոչ արեց՝ ուսումնառության ընթացքում գիտելիք ստանալն առաջնահերթ դարձնել։ «Այսօր նոր Հայաստանի առաջին սեպտեմբերի 1-ն է։ Նոր Հայաստանում առաջնայինը պետք է լինի ոչ թե գնահատականը, այլ գիտելիքը։ Կարևոր է լինելու ոչ թե այն, ինչն անգիր ենք արել, այլ՝ հմտությունը։ Նոր Հայաստանում դպրոցն իր առջև ոչ թե երեխային ինչ-որ տվյալներ փոխանցելու խնդիր պետք է դնի, այլ՝ պատրաստի թռիչքի, որովհետև եկել են ժամանակներ, երբ մենք պետք է կարողանանք թռչել ու հասնել շատ բարձր արդյունքների։ Նոր Հայաստանում սովորելը պետք է լինի ոչ թե տառապանք, այլ՝ հաճույք։ Նոր Հայաստանի սեպտեմբերի 1-ը խորհրդանշում է նոր էջ, և այդ նոր էջում մենք պետք է ապրենք հաճույքով և երջանիկ»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Նա շրջայց կատարեց դպրոցում, զրուցեց առաջին դասարանի աշակերտների հետ։ Դպրոցի տնօրեն Լուսինե Հովհաննիսյանի խոսքով՝ իրենք Նիկոլ Փաշինյանի այցի մասին նախօրոք տեղյակ չեն եղել։ «Վարչապետի գալուց ընդամենը 5 րոպե առաջ ենք իմացել, որ նա ներկա է լինելու մեր միջոցառմանը։ Ծրագրի մեջ որևէ փոփոխություն չենք արել, միակ փոփոխությունը վարչապետին խոսքի իրավունք տալն էր»,- նշեց տնօրենը։ Սևան քաղաքի Վլադիմիր Կարապետյանի անվան թիվ 3 հիմնական դպրոցն այս տարի ընդունել է 111 առաջին դասարանցիների։

Prime Minister’s surprise visit to Sevan school makes the day for joyful children
YEREVAN, SEPTEMBER 1, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has visited the #3 public school of the town of Sevan to congratulate the children on September 1, the day when kids start the school year.
Speaking to the children and parents, the Prime Minister said: “Today is the first September 1st of new Armenia. In new Armenia, the priority must be the knowledge, and not the grade. It is the skill that will matter and not what you will learn by heart. In new Armenia, the schools should not simply set the task of conveying some information to the children, but to prepare them for flight, because times have come when we must be able to fly and reach very high results,” he said.
“September 1st symbolizes a new chapter in the new Armenia, and we must live happily and with pleasure in this new chapter,” Pashinyan added.
The Prime Minister toured the school and chatted with the children. The school principal said the visit of the Prime Minister was a surprise. “We found out that the PM is coming only 5 minutes before he arrived,” principal Lusine Hovhannisyan said.