ՀՀ վարչապետը սեպտեմբերի 1-ին այցելեց Սևանի թիվ 3 դպրոց
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սևան քաղաքի թիվ 3 հիմնական դպրոցի առաջին դասարանցիների համար սեպտեմբերի 1-ը կրկնակի տոնական էր. նրանց ողջունելու էր եկել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետը երեխաներին ու ծնողներին կոչ արեց՝ ուսումնառության ընթացքում գիտելիք ստանալն առաջնահերթ դարձնել։ «Այսօր նոր Հայաստանի առաջին սեպտեմբերի 1-ն է։ Նոր Հայաստանում առաջնայինը պետք է լինի ոչ թե գնահատականը, այլ գիտելիքը։ Կարևոր է լինելու ոչ թե այն, ինչն անգիր ենք արել, այլ՝ հմտությունը։ Նոր Հայաստանում դպրոցն իր առջև ոչ թե երեխային ինչ-որ տվյալներ փոխանցելու խնդիր պետք է դնի, այլ՝ պատրաստի թռիչքի, որովհետև եկել են ժամանակներ, երբ մենք պետք է կարողանանք թռչել ու հասնել շատ բարձր արդյունքների։ Նոր Հայաստանում սովորելը պետք է լինի ոչ թե տառապանք, այլ՝ հաճույք։ Նոր Հայաստանի սեպտեմբերի 1-ը խորհրդանշում է նոր էջ, և այդ նոր էջում մենք պետք է ապրենք հաճույքով և երջանիկ»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Նա շրջայց կատարեց դպրոցում, զրուցեց առաջին դասարանի աշակերտների հետ։ Դպրոցի տնօրեն Լուսինե Հովհաննիսյանի խոսքով՝ իրենք Նիկոլ Փաշինյանի այցի մասին նախօրոք տեղյակ չեն եղել։ «Վարչապետի գալուց ընդամենը 5 րոպե առաջ ենք իմացել, որ նա ներկա է լինելու մեր միջոցառմանը։ Ծրագրի մեջ որևէ փոփոխություն չենք արել, միակ փոփոխությունը վարչապետին խոսքի իրավունք տալն էր»,- նշեց տնօրենը։ Սևան քաղաքի Վլադիմիր Կարապետյանի անվան թիվ 3 հիմնական դպրոցն այս տարի ընդունել է 111 առաջին դասարանցիների։

Премьер-министр Армении посетил школу № 3 города Севан
Для  первоклассников основной школы № 3 города Севан  день 1 сентября  стал двойным праздником — поздравить их пришел  премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Как  передает Арменпресс, премьер обратился к  детям и родителям с призывом – сделать получение  знаний  приоритетом для  себя.
«Сегодня первый день 1 сентября новой  Армении. В новой Армении приоритетом должно быть знание, а не оценка. Важно  не то, что вы будете знать наизусть, а то, что знаете, умеете. В новой Армении школы не должны просто ставить задачу передачи какой-либо информации детям, а готовить их к взлету, поскольку настало время, когда мы должны уметьвзлететь и достичь очень высоких результатов.В новой Армении учеба  должна стать не  мучением, а  удовольствием. В новой  Армении 1 сентября  будет символизировать новую страницу», - сказал Пашинян.
Премьер-министр осмотрел школу и побеседовал с первоклассниками. Директор школы ЛусинеОваннисян сказала, что визит премьер-министра стал неожиданностью. «Мы узнали о визите  премьер-министравсего за 5 минут до его прибытия. В сценарии мероприятия мы  ничего менять не  стали, вот только дали слово премьер-министру», - сказалаона.