Մակքեյնը նախօրոք Էր ընտրել, թե ովքեր են իր դագաղը հոգեհանգստի տանելու. Politico
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի սենատոր Ջոն Մակքեյնը, որը կյանքի 82-րդ տարում վախճանվել Է ուղեղի ուռուցքից, վաղօրոք պլանավորել Էր սեփական հուղարկավորությունը եւ ընտրել այն մարդկանց, ովքեր սեպտեմբերի 1-ին իր դիով դագաղը Վաշինգտոնի մայր տաճար կտանեն հիշատակի ժամերգության: Նրանց թվում Է ռուսաստանցի լրագրող Վլադիմիր Կարա Մուրզա Կրտսերը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Politico հրատարակությունը:
Բացի Կարա Մուրզայից, քաղաքական գործչի դիով դագաղը կտանեն ԱՄՆ-ի նախկին փոխնախագահ Ջո Բայդենը, Վիսկոնսինի նահանգից նախկին դեմոկրատ սենատոր Ռաս Ֆայնգոլդը, պաշտպանության նախկին նախարար Ուիլյամ Քոենը, ինչպես նաեւ Մակքեյնի մի քան ընկերներ, որոնց թվում Է դերասան Ուորեն Բիթթին:
Ջոն Մակքեյնը վախճանվել Է օգոստոսի 25-ին 81 տարեկան հասակում: Սենատորի հուղարկավորությունը տեղի կունենա սեպտեմբերի 2-ին Աննապոլիսի (Մերիլենդի նահանգ) Ռազմածովային ակադեմիայի տարածքում, որը նա ավարտել Է 1958 թվականին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Politico: Маккейн заранее выбрал тех, кто понесет его гроб на панихиду
Американский сенатор Джон Маккейн, скончавшийся на 82-м году жизни от опухоли мозга, заранее спланировал собственные похороны и выбрал людей, которые понесут гроб с его телом на мемориальную службу в кафедральный собор Вашингтона 1 сентября. Среди них присутствует российский журналист Владимир Кара-Мурза - младший, сообщило во вторник издание Politico,передает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Помимо Кара-Мурзы, гроб с телом политика будут нести бывший вице-президент Джо Байден, бывший сенатор-демократ от штата Висконсин Расс Файнголд, экс-министр обороны Уильям Коэн, а также несколько друзей Маккейна, среди которых актер Уоррен Битти.
Джон Маккейн скончался 25 августа в возрасте 81 года. Похороны сенатора пройдут 2 сентября на территории Военно-морской академии в Аннаполисе (штат Мэриленд), которую он окончил в 1958 году.