ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հայտարարություն է տարածել ներքաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հայտարարություն է տարածել ներքաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ՝ նշելով, որ նախատեսում է հանդիպումներ Հանրապետության նախագահի, Հանրապետության վարչապետի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, Բարձրագույն դատական խորհրդի եւ միջազգային դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու համար ստեղծված իրավիճակը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրային կապերի վարչությունից:
Հայտարարության մեջ նշված է. «Հարգելի հայրենակիցներ,
ուշադրությամբ հետեւել եմ ՀՀ կառավարության 100 օրերի գործունեությանը եւ որպես խորհրդարանի ղեկավար՝ գործընկերոջիցս՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից, ակնկալել եմ տեսնել ծրագիր` ուղղված երկրի անվտանգության ապահովմանը, տնտեսական զարգացմանը, բնակչության բարեկեցության բարելավմանը եւ իհարկե ժողովրդավարության էլ ավելի ամրապնդմանը: 100 օրը գուցե քիչ է այս հարցերի վերաբերյալ վարչապետի ամբողջական տեսլականը եւ դրանց լուծման կառուցողական ուղիները լսելու համար։
Անշուշտ գտնում եմ, որ կոռուպցիայի դեմ պետք է պայքարել։
Անշուշտ անհրաժեշտ է պայքարել մենաշնորհների դեմ։
Համոզված եմ, որ ժողովրդի ձայնը միշտ պետք է լսել, ժողովրդին հարկավոր է հնարավորինս իրազեկել եւ ներգրավել կարեւորագույն որոշումներն ընդունելիս, քանի որ, ինչպես գիտենք, Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին։ Սակայն այս ամենն իրականացնելիս պարտավոր ենք առաջնորդվել բացառապես Սահմանադրությամբ եւ օրենքներով, ինչպես նաեւ  Հայաստանի Հանրապետության կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունների լիարժեք պահպանմամբ:
Այս առումով ցավով եմ արձանագրում, որ խորապես մտահոգված եմ երկրում ստեղծված իրավիճակով։
Երկրի հասարակական-քաղաքական բնականոն կյանքը, պետական իշխանության մարմինների սահմանադրաիրավական հարաբերությունները եւ հանրային համերաշխությունը վտանգված են։ Հասարակությունն իրարամերժ խմբերի՝ հեղափոխության եւ հակահեղափոխության կողմնակիցների բաժանելու եւ անհանդուրժողականությունը խորացնելու վտանգավոր միտումներ եմ տեսնում։
Այս մտահոգությունս առավել խորանում է հատկապես վարչապետ Փաշինյանի ելույթում հնչած այս ձեւակերպմամբ, մեջբերում եմ. «Ուրեմն ես խորհուրդ եմ տալիս բոլորին խոսելուց առաջ մտածել, հետո էլ ասում են մեր խոսքի ազատությունը սահմանափակում եք: Դուք դեռ պետք է խոսելուց առաջ մտածել սովորեք, որ հետո ձեր խոսքի ազատության իրավունքի մասին մտածեք»։
Պետք է խոստովանեմ, որ այսպիսի ձեւակերպումներն ինձ համար անսպասելի էր լսել վարչապետ Փաշինյանից այն պարզ պատճառով, որ դա ուղղակի ոտնձգություն է այլակարծության նկատմամբ։
Սրան զուգահեռ դատավորների հասցեին «մատ թափ տալն» ու այլախոհներին Ազգային ավտանգության ծառայությամբ սպառնալը, ոչ միայն ճնշում է դատական իշխանության, այլեւ առհասարակ երկրում հակառակ կարծիք ունեցող ցանկացած մարդու նկատմամբ։
Վարչապետ Փաշինյանի հանրահավաքում հնչեցրած խոսքում միաժամանակ առկա էին ՀՀ սահմանադրական կարգի, պետականության հիմքերի համար խիստ վտանգավոր ուղերձներ, որոնք ուղղակի հակասում են իրավական եւ ժողովրդավարական պետություն կառուցելուն ուղղված ՀՀ կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորություններին
Մասնավորապես, գործադիր իշխանության ղեկավարի կողմից «Խելքներդ գլուխներդ հավաքեք» դիմելաձեւը դատավորներին պարզապես սպառնալիք է դատական իշխանության անկախությանը, միջամտություն է բոլոր ընթացիկ եւ հետագայում հարուցվելիք դատական քննություններին, որոշումներին: «Անցումային արդարադատության» թեզի ներքո ներկայացվեց օրենքներին հետադարձ ուժ տալու հակաիրավական ակնարկ:
Միաժամանական, գործադիր իշխանության ղեկավարի կողմից` Ազգային ժողովում սահմանադրական փոփոխությունների հնարավոր իրականացումը, այն էլ ցանկալի արդյունքը որեւէ եղանակով ապահովելու սպառնալիքով, ակնհայտ ճնշում եւ պարտադրանք է օրենսդիր իշխանության նկատմամբ
Ինձ համար սա առավել անհասկանալի է, քանի որ սպառված չէին այդպիսի քննարկումների եւ որոշման կայացման հնարավորությունները հենց խորհրդարանում
Այսպիսով, հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ նախատեսում եմ հանդիպումներ Հանրապետության նախագահի, Հանրապետության վարչապետի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, Բարձրագույն դատական խորհրդի եւ միջազգային դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու ստեղծված իրավիճակը
Հավատարիմ մնալով  իր սահմանադրական առաքելությանը` հավաստում եմ, որ Ազգային ժողովը շարունակելու է իրականացնել օրենսդրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունները»:

YEREVAN, AUGUST 20, ARMENPRESS. President of the National Assembly of Armenia Ara Babloyan issued a statement over the domestic political situation, noting that he plans meetings with the President, Prime Minister, Ombudsman, Supreme Judicial Council of Armenia and representatives of international diplomatic missions to discuss the existing situation, ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia.
The statement reads as follows,
I have attentively followed the activities of the Government during the 100 days and as the head of the parliament I expected to see a program aimed at the preservation of the country’s security, economic development, improvement of people’s welfare and of course further strengthening of democracy from my colleague, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan. 100 days might be little time for hearing the complete vision of the PM over these issues and the constructive ways to solve them.
Definitely, I find that it’s necessary to fight against corruption. It’s definitely necessary to fight against monopolies.
I am convinced that people’s voice should always be heard. People should be maximally informed and involved in making the key decisions, since, as we know, the power in Armenia belongs to the people. But when doing all these we must be guided by only and only by the Constitution and laws, as well as by the full respect towards the international commitments assumed by the Republic of Armenia.
In this regard I record with regret that I am deeply concerned by the situation in the country.
The normal social-political life of the country, the legal-constitutional relations of state power bodies and public solidarity are under risk. I see dangers tendencies of dividing the public into supporters of revolution and counterrevolution and deepening of intolerance.
My concerns further rise especially after hearing this remark during PM Pashinyan’s speech. I quote “So I advise everyone to think before speaking. And you say that we limit your freedom of speech. You should first learn to think before speaking and then think about your freedom of speech”.
I have to admit that it was such remarks were unexpected for me to hear from PM Pashinyan for the simple reason that it’s just an encroachment against pluralism.
And frightening the judges and threatening the dissidents by the National Security Service parallel to this is not only a pressure against the judicial body, but also against anyone in the country who holds an opposite opinion.
There were also messages in PM Pashinyan’s speech very dangerous for the Constitutional order of the Republic of Armenia, and the fundaments of statehood, that are in direct contradiction with the international commitments assumed by Armenia for establishing a legal and democratic country.
Particularly, the way of addressing the judges by the Head of the Executive in a way like this “sober up”, is a merely threat for the independence of the judiciary and an interference to all the ongoing and future judicial examinations and decisions. Under the theory of “transitional justice” an anti-legal hint of giving retroactive effect to the laws was made.
At the same time, the implementation of possible constitutional changes at the National Assembly of Armenia, moreover, with the threat to ensure the desired outcome, is an overt pressure and compulsion against the legislative branch.
For me, this is further incomprehensible given the fact that the opportunities for such discussions and making decisions at the parliament were not exhausted.
Therefore, taking into account the aforementioned, I plan meetings with the President, Prime Minister, Ombudsman, Supreme Judicial Council of Armenia and representatives of international diplomatic missions to discuss the existing situation.
Remaining faithful to my constitutional mission, I assure you that the National Assembly will continue to exercise the powers vested in it by the law. "