Գիտնականները պարզել են, որ դեռահասներն ավելի ու ավելի քիչ են գիրք կարդում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ժամանակակից դեռահասների մինչեւ 20 տոկոսն Է ամեն օր գիրք, թերթ կամ ամսագիր կարդում, բայց ընդսմին նրանց ավելի քան 80 տոկոսը մշտապես նստած են սոցիալական ցանցերում: Այդ մասին գրում են գիտնականները, որոնք հոդված են հրապարակել PPMC հանդեսում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Նախորդ սերունդների համեմատությամբ 2010-ական թվականների դեռահասներն ավելի շատ ժամանակ են անցկացնում ցանցում եւ ավելի քիչ են գիրք կարդում եւ հեռուստացույց դիտում:
Գաջեթներով շփումը փոխարինել Է ընթերցանության եւ հեռուստաԷկրանին ֆիլմեր դիտելու ուրախությանը»,-հայտարարել Է Ջին Թվենգեն՝ Սան Դիեգոյի համալսարանից (ԱՄՆ): Ներկայում թվային աշխարհը դեռահասներից ու ավագներից եւ միջին տարիքային կատեգորիաներից մոտավորապես կրկնակի ավելի շատ ժամանակ Է «կլանում» եւ փաստորեն խլում նրանց ամբողջ ազատ ժամանակը: Ինտերնետի այսօրինակ Էքսպանսիան երեխաների կյանքում, գիտնականների խոսքով, հնարավոր Է դարձել այն բանի պատճառով, որ դեռահասները գրեթե լիովին դադարել են գրքեր, թերթեր ու ամսագրեր կարդալ:
Գրքերից հրաժարվելը, ինչպես նշում Է Թվենգեն, բացասաբար Է ազդում դեռահասների առաջադիմության վրա քոլեջներ եւ համալսարաններ ընդունվելիս՝ նստաջանության եւ ուշադրության պակասի պատճառով: Բացի այդ, գիտնականների կարծիքով, այդ ֆենոմենը կարող Է բացասաբար ազդել նրանց քաղաքական գրագիտության եւ բարդ խնդիրներն ընկալելու կարողության վրա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Подростки читают все меньше книг, выяснили ученые
Меньше 20% современных подростков читают книги, газеты или журналы каждый день, но при этом больше 80% из них постоянно сидят в социальных сетях. Как передает Арменпресс, об этом пишут ученые, опубликовавшие статью в журнале PPMC.
"По сравнению с прошлыми поколениями, подростки 2010 годов больше проводят времени в сети, и меньше читают книги и смотрят телевизор. Общение с гаджетами заменило радости от чтения историй и просмотра фильмов на телеэкране", — заявила Джин Твенге (Jean Twenge) из университета Сан-Диего (США).
Сейчас цифровой мир "отъедает" примерно в два раза больше времени у подростков и старших, и средних возрастных категорий, и захватывает фактически все их свободное время. Подобная экспансия интернета в жизнь детей, по словам ученых, стала возможной из-за того, что подростки почти полностью перестали читать книги, газеты и журналы.
Отказ от книг, как считает Твенге, негативным образом влияет на успеваемость подростков при поступлении в колледж и университет из-за отсутствия у них усидчивости и внимательности.  Кроме того, этот феномен может негативно влиять на их политическую грамотность и способность воспринимать сложные проблемы, заключают ученые.