Վենեսուելայի տարագիր Գերագույն դատարանը Մադուրոյին դատապարտել Է 18 տարվա բանտարկության. Nacional
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վենեսուելայի տարագիր Գերագույն դատարանը նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին 18 տարի եւ երեք ամիս ժամկետով բանտարկության Է դատապարտել կոռուպցիայի մեղադրանքով: Այդ մասին,ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Nacional թերթը:
Հրատարակության տվյալներով՝ դատավճիռը կայացվել Է օգոստոսի 15-ին Կոլումբիայի կոնգրեսում, որը գտնվում Է Բոգոտայում: Դատավորները որոշել են, որ Մադուրոն նաեւ պետք Է Վենեսուելայի կառավարությանը 35 մլն դոլար փոխհատուցի կոռուպցիայի վերաբերյալ այն գործով, որը կապված Է Odebrecht բրազիլական շինարարական կոնգլոմերատի հետ: Նրանք պատիժը կրելու վայր են ընտրել Միրանդայի նահանգի Լոս-Տեկես քաղաքի Ռամո-Վերդե զինվորական բանտը: Ավելի վաղ Մադուրոն խոստացել Էր բանտ նստեցնել Գերագույն դատարանի բոլոր դատավորներին, որոնք երդում են տվել Ազգային ասամբլեայի առջեւ:
Բացի այդ, Վենեսուելայի իշխանությունները արգելափակել Էին Գերագույն դատարանի այն դատավորների հաշիվները, որոնք նշանակվել Էին խորհրդարանի կողմից: Արդյունքում դատավորները լքել են Վենեսուելան եւ 2017 թվականի հոկտեմբերին երդում տվել Վաշինգտոնում Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության շենքում: Մայիսին Վենեսուելայի տարագիր Գերագույն դատարանը հայտարարել Էր նախագահի պաշտոնում Մադուրոյի լիազորությունների դադարեցման մասին:
Այդ որոշումն ընդունվել Էր այն բանից հետո, երբ վտարանդի դատարանը տվյալներ Էր ստացել կոռուպցիային Մադուրոյի մասնակցության վերաբերյալ: Այդ տեղեկատվությունը ներկայացվել Էր, այդ թվում՝ երկրի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Օրտեգա Դիասի կողմից, որը նույնպես հարկադրված Էր հեռանալ երկրից: Վենեսուելայի իշխանությունները չեն ճանաչում տարագիր Գերագույն դատարանի լիազորությունները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

ВС Венесуэлы в изгнании приговорил Мадуро к 18 годам тюрьмы, пишут СМИ
Верховный суд Венесуэлы в изгнании приговорил президента Николаса Мадуро к 18 годам и трем месяцам тюремного заключения по обвинению в коррупции, как передает Арменпресс, об этом сообщает газета Nacional.
По данным издания, приговор был вынесен 15 августа в конгрессе Колумбии, расположенном в Боготе. Судьи постановили, что Мадуро также должен будет компенсировать 35 миллионов долларов правительству Венесуэлы по делу о коррупции, связанному с бразильским строительным конгломератом Odebrecht. В качестве места отбывания наказания они выбрали военную тюрьму Рамо-Верде в городе Лос-Текес штата Миранда.
Ранее Мадуро пообещал посадить в тюрьму всех судей верховного суда, приведенных к присяге Национальной ассамблеей. Кроме того, власти Венесуэлы блокировали счета судей верховного суда, назначенных парламентом. В итоге судьи покинули Венесуэлу и были приведены к присяге в октябре 2017 года в здании Организации американских государств в Вашингтоне.
В мае верховный суд Венесуэлы в изгнании объявил о прекращении полномочий Мадуро на посту президента. Это решение было принято после получения судом в изгнании данных о якобы причастности Мадуро к коррупции. Эта информация была представлена, в том числе, экс-генеральным прокурором страны Луисой Ортегой Диас, также вынужденной покинуть страну.