Չինացի կինը 40 տարի ապրել Է թոքի մեջ գրչի գլխիկով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի Շանդունի նահանգի բնակչուհու թոքի մեջ գտել են գրչի գլխիկ, որը նա կուլ Էր տվել 40 տարի առաջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Daily Mail հրատարակությունը: 49-ամյա կինը բժշկի Է դիմել որովայնում ցավերի գանգատով:
Սկզբում կասկածել են կոնքի օրգանների բորբոքում, սակայն ռենտգենը խավարատեղ Է ցույց Է տվել կրծքավանդակում: Համակարգչային տոմոգրաֆիան հաստատել Է օտար մարմնի առկայությունն աջ թոքի ստորին հատվածում: Էնդոսկոպիկ գործողության ընթացքում այնտեղից դուրս են բերել գրչի գլխիկ:
Չինուհին պնդում Է, որ պատահաբար այն կուլ Է տվել ինը տարեկան հասակում, երբ խաղում Էր իր դպրոցական ընկերուհու հետ: Ազգականները նրան տարել են հիվանդանոց, որտեղ բժիշկները, տեսանելի ախտանիշեր չհայտնաբերելով, եզրակացրել են, որ գրչի գլխիկն արդեն օրգանիզմից դուրս Է եկել բնական ճանապարհով: Իրականում այն մնացել Էր թոքի մեջ եւ, ամենայն հավանականությամբ, դարձել հազի նոպաների պատճառը, որից կինը տառապում Էր 30 տարեկանից:

Китаянка 40 лет жила с колпачком от ручки в легком
В легком жительницы китайской провинции Шаньдун нашли колпачок от ручки, который она проглотила 40 лет назад. Как передает Арменпресс, об этом сообщает издание Daily Mail.
49-летняя женщина обратилась к врачу с жалобами на боль в животе. Первоначально подозревали воспаление органов таза, однако рентген показал затемнение в грудной клетке. Компьютерная томография подтвердила наличие инородного тела в нижней части правого легкого. В ходе эндоскопической операции оттуда извлекли колпачок от ручки.
Китаянка утверждает, что случайно проглотила его в девять лет, когда играла с соседом по парте в школе. Родственники отвели ее в больницу, где врачи, не обнаружив видимых симптомов, заключили, что колпачок уже вышел из организма естественным путем. В действительности он остался в легком и, по всей видимости, стал причиной приступов кашля, которыми женщина страдала с 30 лет.