Նոր Զելանդիայում ուսուցիչների գործադուլի պատճառով չեղարկվել են 400 հազար դպրոցականների պարապմունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր Զելանդիայում ուսուցիչների համազգային գործադուլն օգոստոսի 15-ին հանգեցրել Է 400 հազար դպրոցականների պարապմունքների չեղարկման: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Television New Zealand հեռուստաալիքը:
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ գործադուլին մասնակցել են 29 հազար ուսուցիչներ, նրանք բոլորը «Նոր Զելանդիայի կրթության ինստիտուտ» արհմիության անդամներ են:
Բողոքի ակցիաներ են անցկացվել երկրի բոլոր խոշոր քաղաքներում եւ տարածաշրջանային կենտրոններում: Բողոքի մասնակիցները պահանջում են 16 տոկոսով աշխատավարձի բարձրացում՝ գալիք երկու տարվա ընթացքում եւ դասարաններում աշակերտների թվաքանակի նվազեցում:
Ինչպես հեռուստաալիքին հայտնել Է գործադուլին մասնակցող ուսուցիչներից մեկը՝ Պատ Սվենսոնը, ներկայում ինքը վաստակում Է տարեկան մոտավորապես 70 հազար նորզելանդական դոլար (մոտավորապես 46 հազար դոլար): Սվենսոնի կարծիքով, իր աշխատանքային փորձով հարեւան Ավստրալիայում ինքը կստանար 20 տոկոսով ավելի բարձր աշխատավարձ:
Պալմերստոն-Նորտ քաղաքի դպրոցի տնօրեն Հարի Պանլերը նշել Է, որ կրթական համակարգը «վերջին տասը տարվա ընթացքում անբավարար ֆինանսավորման հետ կապված խնդիր ունի»: Նրա խոսքով՝ իր ղեկավարած դպրոցի յուրաքանչյուր դասարանում սովորում Է 28-ից մինչեւ 32 աշակերտ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: в Новой Зеландии из-за забастовки учителей отменены занятия у 400 тыс. школьников
Общенациональная забастовка учителей в Новой Зеландии привела к отмене занятий у 400 тысяч школьников в среду. Об этом сообщает телеканал Television New Zealand.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, по данным телеканала, в забастовке приняли участие 29 тыс. учителей, все они являются членами профсоюза "Новозеландский образовательный институт" (New Zealand Educational Institute). Акции протеста прошли во всех крупных городах и региональных центрах страны. Протестующие требуют повышение зарплат на 16% в течение двух следующих лет и уменьшение количества учеников в классах.
Как сообщил телеканалу один из участников забастовки учитель Пат Свенсон, на данный момент он зарабатывает около 70 тыс. новозеландских долларов в год (около $46 тыс.). По мнению Свенсона, с его опытом работы в соседней Австралии он получал бы заработную плату на 20% выше. Директор школы в городе Палмерстон-Норт Гари Панлер отметил, что образовательная система сталкивается "с недостатком финансирования на протяжении последних 10 лет". По его словам, в каждом классе школы, которой он заведует, обучается от 28 до 32 учащихся.