Թուրքիան կշարունակի ամրապնդել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ. Չավուշօղլու
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան կշարունակի Ռուսաստանի հետ իր կապերի հետագա ամրապնդման քաղաքականությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուն:
«Մենք շարունակում ենք Ռուսաստանի հետ մեր կապերի հետագա ամրապնդման քաղաքականությունը: Մեր քաղաքականությունը բաց Է եւ թափանցիկ: Այն նպաստում Է ընդհանուր շահերի պաշտպանությանը եւ երկու երկրների համար դրական արդյունքների ձեռքբերմանը: Այդ վստահելի քաղաքականության շրջանակներում մենք ՌԴ-ի հետ հանգիստ քննարկում ենք մեր տարաձայնությունները»,-հայտարարել Է Չավուշօղլուն՝ Անկարայում ելույթ ունենալով թուրք դեսպանների խորհրդաժողովում:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը օգոստոսի 13-ին մեկնել Է Անկարա, որտեղ օգոստոսի 14-ին բանակցություններ կանցկացնի իր թուրք գործընկերոջ՝ Մեւլյութ Չավուշօղլուի հետ եւ ելույթ կունենա Թուրքիայի դեսպանների եւ միջազգային կազմակերպություններին առընթեր մշտական ներկայացուցիչների խորհրդակցությունում:
Նախարարներն ի թիվս այլ հարցերի կքննարկեն համագործակցությունը Սիրիայում եւ տնտեսական կապերի զարգացումը, ինչը հատուկ կարեւորություն Է ձեռք բերում Վաշինգտոնի եւ Անկարայի միջեւ բորբոքվող առեւտրական պատերազմի ֆոնին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Turkey will continue strengthening ties with Russia – foreign minister
YEREVAN, AUGUST 13, ARMENPRESS. Turkey will continue the policy on further strengthening its ties with Russia, foreign minister Mevlut Cavusoglu said, RIA Novosti reported.
“We continue the policy of further strengthening our ties with Russia. Our policy is open and transparent. It contributes to the protection of common interests and achievement of positive results for the two countries. Within the frames of this reliable policy, we are calmly discussing with Russia our disagreements”, the Turkish FM said in his remarks at the congress of Turkish ambassadors in Ankara.
Russian foreign minister Sergey Lavrov has departed for Turkey on August 13. On August 14 Lavrov will hold talks with his Turkish counterpart Mevlut Cavusoglu and will deliver remarks at the consultation of the ambassadors of Turkey and the permanent representatives of international organizations.
In addition to other issues, the minister will discuss the cooperation in Syria and the development of economic relations.