Հենրիկ Աբրահամյանին մեղադրանք է առաջադրվել. միջնորդություն է ներկայացվել դատարան` կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում օգոստոսի 10-ին Հենրիկ Աբրահամյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր այն արարքի կատարման համար, որ նա ապօրինի կերպով ձեռք է բերել և Ամբիկ Գևորգյանի հետ նախնական համաձայնությամբ, վերջինիս անվամբ ձևակերպված, սակայն փաստացի Հենրիկ Աբրահամյանի եղբորը՝ Հովիկ Աբրահամյանին պատկանող` Մխչյանի նախկին մեխանիկա-վերանորոգման գործարանի տարածքում ապօրինի կերպով պահել է հրազեն հանդիսացող, գործարանային արտադրության 5,45 մմ տրամաչափի 7 հատ ինքնաձիգ, 5,45 մմ տրամաչափի 3 հատ ակոսափող ձեռքի գնդացիր, 7,62 մմ տրամաչափի մեկ հատ նշանառու հրացան՝ իր օպտիկական նշանառության սարքով, 7,62 մմ տրամաչափի մեկ հատ նշանառու հրացան՝ իր պահեստատուփով, 7,62 մմ տրամաչափի մեկ հատ ակոսափող ինքնալից կարաբին, 5,62 մմ տրամաչափի մեկ հատ որսորդական ակոսափող կարաբին՝ իր պահեստատուփով, արհեստագործական եղանակով պատրաստված, 9 մմ տրամաչափի փամփուշտներով կրակելու համար հարմարեցված մեկ հատ ատրճանակ և ռազմամթերք հանդիսացող` ընդհանուր 2909 հատ տարբեր տրամաչափի փամփուշտներ, որոնք հայտնաբերվել և առգրավվել են 2018թ. օգոստոսի 6-ին նշված տարածքում կատարված խուզարկությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՔԾ-ից, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան` Հենրիկ Աբրահամյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:

Генрику Абрамяну предъявлено обвинение — в суд представлено ходатайство об избрании ареста в качестве меры пресечения
Генрику Абрамяну  предъявлено обвинение — в суд представлено ходатайство об
избрании ареста  в  качестве  меры  пресечения
В рамках уголовного дела в Специальной следственной службе  РА  10 августа Генрику Абрамяну  предъявлено обвинение по ч.2 ст.235 за общественно опасное деяние, состоящее в том,   что он незаконным путем приобрел и по предварительному  сговору  с Амбиком Геворкяном на  бывшем ремонтно-техническом заводе Мхчяна Араратской области, оформленном на  имя последнего (но  фактически принадлежащем экс-премьеру  Овику Абрамяну – брату  Генрика Абрамяна) хранит большое  количество оружия  и боеприпасов заводского производства:   7 автоматов калибра 5,45 мм, 3 пулемета калибра 5,45 мм, снайперское ружье с  оптическим прицелом калибра 7,62  мм, карабин 7,62, два карабина 7,62 с обоймой, пистолет кустарного производства калибра 9 мм и 2909 пуль разного калибра, которые были обнаружены  и конфискованы  6 августа  2018г. при обыске на указанной  территории.
Как  сообщили Арменпресс в пресс-службе ССС РА, Генрику Абрамяну  предъявлено обвинение — в суд представлено ходатайство об избрании ареста  в  качестве  меры  пресечения.