«Ելք»-ի պատգամավոր Լենա Նազարյանը ցանկանում է ԱԺ-ում կանանց թիվը հասցնել 40%-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 8 OԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովում հուլիսի 27-ին ավարտվեցին ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների նպատակով ստեղծված աշխատանքային խմբի քննարկումները: Խորհրդարանում ներկայացված 4 քաղաքական ուժերն ամփոփեցին իրենց առաջարկները և ուղարկեցին Կառավարություն: Ընտրական օրենսգրքի, խորհրդարանում կին պատգամավորների թվի ավելացման և օրակարգային այլ հարցերի շուրջ «Արմենպրես»-ը զրուցել է «Ելք» խմբակցության պատգամավոր, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Լենա Նազարյանի հետ:
Ձեր ներկայացրած առաջարկությունների փաթեթն արդեն գտնվում է Կառավարությունում: Ինչ եք կարծում, որքանո՞վ դրանք ընդունելի կլինեն գործադիրի կողմից:
Հիմնականում բոլոր առաջարկները լավն են, և Կառավարությունը պետք է պարզապես կարծիք հայտնի՝ արդյոք դրանք իրատեսակա՞ն են տվյալ ժամանակահատվածում իրականացնելու համար: Երկու հարց կա, որ հակասական են՝ բաց և փակ համամասնական ընտրակարգերի վերաբերյալ. դրանցից միայն մեկը պետք է ընդունվի:
«Ելք» և «Ծառուկյան» խմբակցություններն առաջարկեցին նոր ընտրական օրենսգրքում ամրագրել փակ համամասնական ընտրակարգը: Ո՞րն է դրա առավելությունը բաց համամասնականի նկատմամբ:
Բաց համամասնական ընտրակարգի դեպքում կուսակցությունն այբբենական կարգով է ցուցակ է ներկայացնում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով, իսկ հետագայում, երբ ընտրողը քվեաթերթիկի հակառակ կողմում նախապատվություն է տալիս որևէ թեկնածուի, արդեն շատ ձայներ ստացած թեկնածուները մանդատ ստանալու հնարավորություն են ունենում՝, անկախ ցուցակում զբաղեցրած տեղից: Փակ համամասնական ընտրակարգի դեպքում կուսակցությունը ներկայացնում է ցուցակն իր նախընտրած հերթականությամբ, և  ինչքան շատ տոկոս է ստանում ընտրության արդյունքում, այնքան շատ մարդիկ են այդ ցուցակից ըստ հերթականության անցնում ԱԺ:
Առաջարկում էիք տղամարդ և կին պատգամավորների համամասնությունը խորհրդարանում հասցնել 60-40%-ի: Քաղաքական կուսակցությունները պատրա՞ստ են այսօր խորհրդարանում այդքան մեծ թվով կին պատգամավորներ ունենալուն:
Հաշվի առնելով քաղաքական նոր իրավիճակը, շատ կանայք ցանկություն են հայտնում ընդգրկվել կուսակցության ցուցակում, մասնակցել ընտրություններին և աշխատել ԱԺ-ում: Նախկինում նրանք խուսափում էին դրանից, որովհետև կուսակցություններում չկա ներքին ժողովրդավարություն, և կանանց մոտ մտավախություն կար՝ կուսակցություն գալու մեխանիզմների, ցուցակում անցողիկ տեղերում հայտնվելու և մանդատ ստանալու հետ կապված: Իսկ, եթե 60-40% լիներ համամասնությունը, կանայք կիմանային, որ այդպիսի պահանջ կա կուսակցությունների առջև դրված, որ իրենց ակտիվությունը կգնահատվի, և նրանք կլինեն ցուցակի այնպիսի տեղերում, որ իրենք հնարավորություն կունենան մասնակցել ընտրություններին և անցնել Ազգային ժողով: Տղամարդիկ, ի տարբերություն կանանց, առհասարակ խնդիր չունեն ընտրություններին մասնակցելու: Նրանք ոչ քարոզարշավին մասնակցելու բարդություններ ունեն, ոչ քարոզարշավը կազմակերպելու համար ֆինանսական խնդիրներ ունեն: Որևէ բարդություն տղամարդիկ չունեն ոչ կուսակցություններում, ոչ էլ ընտրողների հետ կապված:
Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից քաղաքապետի պաշտոնում Հայկ Մարությանի թեկնածության առաջադրումը հակասական մեկնաբանությունների արժանացավ: Քաղաքացիների մի մասի հիմնական դժգոհությունն այն է, որ Մարությանը քաղաքական կենսագրություն չունի: Ինչո՞վ էր նա գերազանցում իր կուսակից-մրցակիցներին:
Հայկը մեծ քաղաքական կենսագրություն ունի: Նա վերջին տարիներին շատ ակտիվ հանրային գործունեություն է ծավալել, մասնակցել է Մաշտոցի պուրակի, տրանսպորտի ուղեվարձի թանկացման դեմ ակցիաներին, հեղափոխության օրերին էլ միշտ շատ աջակցող դիրք է բռնել: Ով էլ լինի, հակասական ինչ-որ բան են գտնելու: Ծրագիրը կներկայացնեն, նա կսկսի իր քարոզարշավը, քաղաքի զարգացման հետ կապված իր գաղափարները կարտահայտի, և ամեն ինչ նորմալ կլինի:

Yelk faction MP Lena Nazaryan wants to reach number of women in Parliament to 40%
YEREVAN, AUGUST 8, ARMENPRESS. The discussions of the working group on the reforms of the Electoral Code have been completed in the Armenian Parliament on July 27. 4 parliamentary political forces have summed up their proposals and submitted them to the government.
Lena Nazaryan, Yelk faction MP, member of the Board of the Civil Contract Party, gave an interview to ARMENPRESS, talking about the Electoral Code, the increase of the number of female lawmakers in the Parliament and other issues.
-The package of proposals you have presented is already in the government. What do you think, to what extent they will be accepted by the executive?
-All proposals are mainly good, and the government just needs to express opinion on whether they are realistic to be implemented during that time. There are two contradictory issues relating to the open and closed proportional electoral systems: only one of them should be adopted.
-Yelk and Tsarukyan factions proposed to enshrine the closed proportional electoral system in the new Electoral Code. What is its advantage compared to the open proportional system?
-In the case of open proportional electoral system, the party submits the list to the Central Electoral Commission in alphabetical order, but later, when the voter gives preference to any candidate on the opposite side of the ballot, the candidates, who received more votes, have a chance to receive a mandate regardless of the place in the list. But as for the closed proportional system, the party submits the list in its preferred sequence, and the more percentage it receives based on the election result, the more people from that list are elected as MPs.
-You have proposed to reach the proportion of male and female MPs in the Parliament to 60-40%. Are the political parties ready today to have such a great number of female lawmakers in the Parliament?
-Taking into account the new political situation, many women want to be included in the party list, participate in the elections and work at the Parliament. Previously they avoided this since there was no internal democracy among the parties, and women had concerns in connection with receiving a mandate. But if the proportion was 60-40%, women would know that there is such a demand before the parties, that their activeness will be appreciated and that they will be in such places of the list which will allow them to participate in the elections and be elected as MPs. Compared to women, men in general have no problem to participate in the elections. They neither face difficulties to participate in the campaign nor financial problems for organizing the campaign. Men have no difficulties both in the parties and with voters.
-Various contradictory comments were made over the Civil Contract’s party nomination of Hayk Marutyan as candidate for the Mayor of Yerevan in the upcoming early elections. Some of the citizens complain that Marutyan has no political biography. How did he surpass his fellow party opponents?
-Hayk has a great political biography. Over the past years he has conducted a very active public activity, participated in main campaigns and acted the role of the supporter during the recent revolution. Anyone will always find some contradictory things. They will submit their program, Hayk will launch his campaign, will present his ideas on the city’s development, and everything will be good.