Իրանի Կենտրոնական բանկի փոխղեկավարին ձերբակալել են արժույթի շուկայում շահարկումների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Կենտրոնական բանկի ղեկավարի արտարժույթի առք ու վաճառքի գործերով տեղակալ Ահմադ Արագչին կալանքի տակ Է վերցվել արժույթի շուկայում շահարկումների մեղադրանքով: Օգոստոսի 5-ին այս մասին հայտնել Է France-Presse (AFP) գործակալությունը՝ վկայակոչելով Իրանի Իսլամական Հանրապետության դատական իշխանության պաշտոնական ներկայացուցիչ Հոսեյն Մոհսենի Էժեիին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գործակալության տեղեկատվությամբ՝ բացի Արագչիից այդ նույն մեղադրանքով ձերբակալվել Է եւս չորս մարդ: Ինչպես նշել Է AFP-ն, օգոստոսի 4-ին Կենտրոնական բանկի ղեկավար Աբդոլնասեր Հեմաթին Արագչիին ազատել Է զբաղեցրած պաշտոնից:
Վերջին օրերին իրանական ռիալի փոխարժեքը սեւ շուկայում հասել Է ամերիկյան մեկ դոլարի դիմաց ռեկորդային 120 հազար ռիալի, մինչդեռ մայիսի վերջին այն կազմում Էր մեկ դոլարի դիմաց 65 հազար ռիալ: Դա երկրում առաջացրել Է գնաճի եւ սպառողական ապրանքների ու վառելիքի գների բարձրացում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Замглавы Центробанка Ирана арестовали за спекуляции на валютном рынке
Заместитель главы ЦБ Ирана по делам торговли иностранной валютой Ахмад Арагчи заключен под стражу по обвинению в спекуляциях на валютном рынке. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом в воскресенье сообщило агентство France-Presse (AFP) со ссылкой на официального представителя судебной власти Исламской республики Иран Голяма Хосейна Мохсени Эжжеи.
По информации агентства, помимо Арагчи по этому же обвинению арестованы еще четыре человека. Как указывает AFP, в субботу глава ЦБ Абдольнасер Хеммати освободил Арагчи от занимаемой должности.
В последние дни обменный курс иранского риала на черном рынке достиг рекордных 120 тыс. за один доллар США, в то время как в конце мая он составлял 65 тыс. риалов за доллар. Это спровоцировало рост инфляции в стране и повышение цен на потребительские товары и топливо.