ՀՔԾ-ն ներկայացրել է Արմեն Գևորգյանի մեղադրանքի հիմքերը. գործը միացվել է Մարտի 1-ի քրեական գործին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ օգոստոսի 3-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 332-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որը միացվել է 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործին: Նույն օրը հիշյալ գործի շրջանակներում Արմեն Գևորգյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 332-րդ հոդվածի 3-րդ մասով մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, 2006 թվականի փետրվարից մինչև 2008 թվականի ապրիլի 21-ը զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնը, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու նպատակով միջամտել է դատարանի գործունեությանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից:
Հաղորդագրության մեջ նշված է. «Մասնավորապես, 2008 թվականի փետրվարի 28-ից մարտի 8-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ սահմանադրական դատարանում ՀՀ նախագահի թեկնածուներ Տիգրան Կարապետյանի և Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դիմումների հիման վրա քննության է առնվել ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2008 թվականի փետրվարի 24-ի՝ «Հանրապետության Նախագահ ընտրվելու մասին» թիվ 24-Ա որոշումը վիճարկելու վերաբերյալ գործը:
Նպատակ ունենալով խոչընդոտել տվյալ գործով սահմանադրական արդարադատության իրականացմանը՝ Արմեն Գևորգյանը, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, 2008 թվականի մարտի սկզբներին, մինչև ՀՀ սահմանադրական դատարանի կողմից տվյալ գործով որոշում կայացնելը, ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավորի մոտ է ուղարկել ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայությունում աշխատող վերջինիս եղբորը, ում կարգադրել է փոխանցել, որ անհրաժեշտ է կայացնել ընտրությունների արդյունքներն անփոփոխ թողնելու մասին որոշում:
Արմեն Գևորգյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Ծանուցում.ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով»:

ССС представила основания для обвинения Армена Геворкяна — материалы прикреплены к уголовному делу по 1 марта
ССС представила основания для  обвинения Армена Геворкяна — материалы
прикреплены к  уголовному  делу  по 1 марта
В  Специальной следственной службе 3 августа  и возбуждено уголовное  делопо ч. 3 ст. 332 Уголовного кодекса, которое прикреплено к  уголовному  делу  по 1 марта.
В тот же  день в  рамках упомянутого дела Армену Геворгяну предъявлено обвинение по ч. 3 ст. 332 Уголовного кодекса в том, что он, с февраля-2006 по 21 апреля 2008г. занимая должность главы аппарата президента  РА, использовав официальное  положение   с целью воспрепятствования осуществлению правосудия, вмешался в судебный процесс. Об этом Арменпресс сообщили в ССС.
В сообщении говорится: «В частности, в промежуток времени с 28 февраля по 8 марта 2008г. на основании заявлений кандидатов  в  президенты  Тиграна Карапетяна и Левона Тер-Петросяна к  рассмотрению было принято дело об обжаловании решения ЦИК РА  24-Ա от 24 февраля 2008г. «О выборах Президента».
С  целью воспрепятствования осуществлению правосудия, использовав служебное положение, Армен Геворкян в начале  марта 2008г., до вынесения  Конституционным судом решения  по этому  делу, послал к  судье Конституционного суда брата последнего, работающего в Контрольной  службе  президента, которому  приказал передать, что необходимо принять решение о том, что   результаты выборов  остаются неизменными».