Հունվար-հուլիսին Վրաստան միջազգային այցելուների թվով Հայաստանը չորրորդն է
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս տարվա յոթ ամիսներին Վրաստան միջազգային այցելությունների, այդ թվում՝ զբոսաշրջային, թվով Հայաստանը չորրորդ տեղում է: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Նովոստի Գրուզիան», այս մասին տեղեկացրել է Վրաստանի Զբոսաշրջության ազգային վարչության ղեկավար Գեորգի Չոգովաձեն:
Ընդհանուր առմամբ՝ վերջին 7 ամիսներին Վրաստան է այցելել 4.6 միլիոն մարդ, ինչը 12.9 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից: Զբոսաշրջային այցելությունների թիվն աճել է 21 տոկոսով ու կազմել համարյա 2.5 միլիոն: Միջազգային այցելությունների թվով Հայաստանը (այցելությունների աճը նախորդ տարվա համեմատ 2.1 տոկոս է) չորրորդն է, նրանից առաջ են Թուրքիան, Ռուսաստանը, Ադրբեջանը:
Հուլիսին Վրաստան այցելած զբոսաշրջիկների ցանկում ևս հայերը չորրորդ հորիզոնականում են, բայց ի տարբերություն Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի, որտեղից այցելությունների աճ է արձանագրվել, Հայաստանից այցելություններն այս հուլիսին նվազել են նախորդի համեմատ:

Армяне на 4-м месте по количеству визитов в Грузию
За последние семь месяцев Грузию посетили посетило более 4,6 миллиона международных визитеров, что на 12,9% больше данных за январь-июль прошлого года. Число туристических визитов за указанный период возросло на 21% и составило почти 2,5 миллиона.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Грузию-онлайн, об этом на пресс-конференции сообщил глава Национальной администрации туризма Георгий Чоговадзе. Большинство международных визитеров, посетивших Грузию за последние семь месяцев, были гражданами Азербайджана.
После Азербайджана, странами лидерами по числу международных визитеров оказались: Россия (+24,1%), Турция (+20,4%) и Армения (+2,1%).
Доход от иностранного туризма за семь месяцев 2018 года составил более 1,6 миллиарда долларов. В сравнении с данными за январь-июль прошлого года доходы увеличились на 305 миллионов долларов — 28,9%.