ՀՀ պաշտպանության նախարարը Փանիկում փակ քննարկում է անցկացրել ՌԴ 102–րդ ռազմակայանի հրամանատարի հետ
ԳՅՈՒՄՐԻ, 22   ՀՈՒԼԻՍԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Փանիկում հուլիսի 17-ին տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ հուլիսի 22-ին հենց  Փանիկ գյուղում փակ հանդիպում-քննարկում են անցկացրել ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը և ՌԴ 102–րդ ռազմակայանի հրամանատար, գնդապետ Վլադիմիր Ելկանովը։
«102–րդ ռազմաբազայի ստորաբաժանումներն իրականացնում էին մարտական պատրաստության միջոցառում, որը տարեկան պլանով համաձայնեցվում է ՀՀ ՊՆ-ի հետ` ճանապարհները, բոլորը, տեխնիկայի շարժը տարեկան ծրագրերով պլանավորված է։ Ծրագրերի շրջանակներում կան տարբեր տեսակի մարզումներ։ Այս մարզումն իրականացրել է հետախուզական ստորաբաժանումը։ Հետախուզական ստորաբաժանման մարզման ընտրության վայրը եղել է սխալ և չհամաձայնեցված։ Բայց մի գաղտնիք բացահայտեմ. քանի որ նրանք հետախույզներ են, իսկ հետախույզները ոչ մի պայմանով չէին բացահայտելու իրենց մարզման վայրը, դրա համար խոսակցությունը եղել է լարված։ Վայրն ընտրվել է սխալ, բայց, չպաշտպանելով հետախույզներին, նշեմ, որ նրանք Փանիկին վերաբերել են որպես իրենց աջակցող բնակավայրի, իսկ շարասյունը եղել է իբր հակառակորդի շարասյուն։ Եվ յուրայիններին աջակցող բնակավայրի կողքն էլ իրականացրել են այդ միջոցառումը»,– «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց պաշտպանության նախարարը և հավելեց, որ սխալ կա թույլ տրված և՛ ռուսական, և՛ հայկական կողմերից։ Տոնոյանի խոսքով` նմանօրինակ միջոցառումների մեծ քանակությունը երբեմն ստիպում է առօրյա աշխատանքի վրա ուշադրություն չդարձնել։ «Բայց ես պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ ռուսական կողմը 1 օր առաջ տեղեկացրել էր շարասյան տեղաշարժի վերաբերյալ և տեղեկացրել է, որ լինելու է մարզում, բայց մարզման վայրը չէր նշել»,– փակ խորհրդակցությունից հետո  պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ նշեց  նախարարը և փաստեց, որ  ռուսական կողմն իրենց սխալն ընդունել է, ներողություն է խնդրել։
Ի նշան բարեկամության՝ Շիրակի մարզի Փանիկ  համայնքում  հուլիսի 22-ին,  Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմակայանը  կազմակերպել էր միջոցառում՝ զինվորական դաշտային հյուրասիրություն, համերգային ծրագիր՝ երգ ու պարով:
Միջոցառմանը  ներկա էր նաև  ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ  Տոնոյանը: Նա, 102-րդ  ռազմաբազայի հրամանատար Վլադիմիր Ելկանովի, Շիրակի մարզպետ Կարեն Սարուխանյանի և Փանիկ  համայնքի ղեկավար Վարդան  Մակեյանի հետ նախ  ծաղիկներ  դրեց փանիկցի զոհված ազատամարտիկների և  քառօրյա պատերազմում զոհված զինվորի գերեզմանին:
Հուլիսի 17-ի առավոտյան, Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմակայանի զինծառայողները զորավարժություն են անցկացրել Արթիկի տարածաշրջանի Փանիկ գյուղի վարչական տարածքում։ Զորավարժություններն ուղեկցվել են կրակոցներով: Այս մասին տեղեկացրել էր Փանիկ համայնքի ղեկավար Վարդան Մակեյանը՝ փաստելով, որ երեխաները վախեցել են:
Համայնքապետն անմիջապես այդ մասին տեղեկացրել է Շիրակի մարզային ոստիկանությանն ու Ազգային անվտանգության ծառայությանը:
ՌԴ 102-րդ ռազմակայանը զորավարժությունների վերաբերյալ համայնքի բնակչությունը չի իրազեկել: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ միջոցառման անցկացման վայրի ընտրության հարցում հաշվի չեն առնվել տեղի բնակչությանը հնարավոր անհանգստություն պատճառելու բոլոր հանգամանքները, ռուսաստանյան կողմը պաշտոնապես ներողություն է խնդրել և հավաստիացրել է, որ հետայսու առավել հետևողական կլինի ՌԴ ռազմակայանի տարածքից դուրս իրականացվող միջոցառումների պլանավորման և իրազեկման հարցերում:

Министр обороны  РА провел в  Панике  закрытое  совещание с командиром 102-ой военной базы РФ
Вокруг инцидента, имевшего место в Панике 17 июля, там же – в Панике, 22 июля состоялась закрытая встреча министра обороны РА Давида Тонояна и командира 102-ой российской военной базы, полковника Владимира Елканова.
«Подразделения 102-ой российской военной базы осуществляли плановые мероприятия по боевой подготовке, детали которых по годовому плану согласовываются с Минобороны РА: дороги, передвижение техники – все запланировано и согласовано. В рамках программы проводятся разного типа учения. Их проводили разведподразделения. Но раскрою вам тайну: поскольку это разведчики, они ни при каких условиях не назовут место своих учений, поэтому разговор был напряженный.
Место было выбрано неверно, однако, не выгораживая разведчиков, отмечу, что они относились к Панику как месту, где живут свои, а колонна машин была условно вражеской. И они провели это мероприятие в этом месте», - как передает Арменпресс, сказал министр, добавив, что ошибку допустили и российская, и армянская стороны. По словам Тонояна, большое число подобных мероприятий иногда вынуждает обращать недостаточное внимание будничной работе».
«Но я официально заявляю, что российская сторона за день до этого информировала о движении колонны, сообщив, что будут учения, не указав, однако место этих учений», - отвечая на вопросы журналистов после закрытого совещания, сказал министр, подчеркнув, что российская сторона признала свою ошибку и принесла свои извинения.
В знак дружбы 22 июля 102-ая российская военная база, дислоцированная в Гюмри, провела в селе Паник Ширакской области мероприятие: полевое солдатское угощение, с концертной программой – песнями и танцами.
В мероприятии принял участие министр обороны РА Давид Тоноян, который вместе с командиром 102-ой российской в/базы, полковником Владимиром Елкановым, губернатором Ширака Кареном Саруханяном и главой общины Паник Варданом Макеяном возложили цветы к могилам паникских ополченцев, а также солдата, павшего в апрельской войне.
Утром 17 июля военнослужащие дислоцированной вАрмении 102-й российской военной базы провели плановые тактико-специальные занятия наадминистративной территории села Паник Ширакской области. Учения сопровождались стрельбой. Об этом рассказал глава паникской общины Вардан Макеян, отметивший, что стрельба напугала детей.
Макеян немедленно известил об этом полицию Ширакской области и Службу национальной безопасности.
102-я российская военная база не уведомила население о проводимых учениях. Учитывая то обстоятельство, что во время планирования места проведения мероприятия не учитывалось возможное причинение неудобства жителям, российская сторона официально принесла извинения, заверив, что впредь будет предельно внимательна при планировании и проведении мероприятий вне территории военной базы.