Արցախի առաջնագծում լարվածությունը բավական նվազել է. Տիգրան Աբրահամյան
Այս մասին «Արմենպրես» թղթակցի հետ զրույցում նշեց Արցախի նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը: Սակայն, Աբրահամյանի խոսքով՝ իրավիճակը արագ կարող է փոփոխվել:
«Մի քանի ժամվա ընթացքում կարող է կտրուկ իրավիճակը փոխվել ու սրվել: Այս պահին կարող ենք արձանագրել, որ նախորդ շաբաթների համեմատ լարվածությունը բավական նվազել է»,- ասաց Տիգրան Աբրահամյանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախագահի խորհրդականի խոսքով՝ Ադրբեջանի քայլերից ակնհայտ երևում է, որ նրանք նախապատրաստվում են ռազմական գործողությունների:
«Կարծում եմ, այն իրավիճակը, որ մենք ունենք, այն գլոբալ գործընթացները, որոնք ընթանում են քաղաքական հարթությունում, ռազմական, քարոզչական, ինչու չէ, նաև տնտեսական հարթությունում, ի ցույց են դնում Ադրբեջանի ռազմատենչ նպատակները: Դրանք կլինեն տասն օր հետո, մեկ ամիս, թե մեկ տարի հետո, առայժմ պարզ չէ, բայց այն, որ Ադրբեջանը ինտենսիվ պատրաստվում է ռազմական գործողությունների՝ ակնհայտ է»,- ասաց Աբրահամյանը:
Տիգրան Աբրահամյանը դիտարկում է նաև քննարկվող վարկածներից այն, որ Ադրբեջանը կարող է ռազմական գործողություններ սկսել ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության ավարտից հետո, բայց նշում է, որ պատերազմի վերսկսման այսպիսի վարկածները շատ են:
«Մարդկանց մի խումբ կա, որ համարում են, թե ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունն էր, որ կանգնեցրել էր Ադրբեջանին, որովհետև այն անցկացվում էր Ռուսաստանի Դաշնությունում, իսկ Ռուսաստանի ազդեցությունն ու առաջնության նշանակությունը ադրբեջանական կողմը չէր կարող հաշվի չառնել»,- նշեց նախագահի խորհրդականը:
Արցախի և Ադրբեջանի սահմանին ամենամեծ լարվածությունը սկսվել է ապրիլի 12-ից ու տևել շուրջ մեկուկես ամիս: Տիգրան Աբրահամյանը դժվարանում է նշել, թե որ փուլում է վտանգի նվազում կամ աճ նկատվում: Պատերազմական լարված իրավիճակն Աբրահամյանը կապում է բանակցային գործընթացի բացակայության հետ:
«Ընդհանուր գործընթացներում պատերազմի հավանականությունը շարունակում է մնալ բարձր, հատկապես, որ բանակցային գործընթաց այս պահին չունենք, իսկ երբ բանակցային գործողություններ չկան, պատերազմի վերսկսման հավանականությունը կտրուկ մեծանում է»,- նշեց Աբրահամյանը:
Ինչ վերաբերում է վերջին շրջանում լարվածության աճը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի որդիների բանակ զորակոչվելով պայմանավորելուն, Աբրահամյանը տվյալ հանգամանքն այս իրադարձությունների հետ չի կապում:
«Այն քաղաքականությունը, որ Ադրբեջանն է վարում, կիրառվում է վերջին գոնե մի քանի տասնամյակում, և բացարձակապես կախված չէ ՀՀ վարչապետի և ՀՀ պաշտպանության նախարարի որդիների ծառայությամբ, դա ուղղակի բխում է այդ երկրի քաղաքական շահերից»,- ասաց խորհրդականը:
Աբրահամյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի ակտիվությունն առաջնագծում պայմանավորված է միջազգային գործընկերներին որոշ բաներ ցույց տալու ցանկությամբ:
«Ստատուս-քվոյի պահպանման հետ կապված խնդիր կա, Ադրբեջանն անընդհատ փորձում է ցույց տալ, որ ստատուս-քվոն չի կարող պահպանվել, որովհետև իրավիճակն անընդհատ լարված է»,- ասաց Աբրահամյանը:
Ինչ վերաբերում է Արցախի՝ բանակցային գործընթացի անմիջական կողմ դառնալու հավանականությանը, Տիգրան Աբրահամյանը նշում է, որ միջնորդ երկրներն այս հնարավորությունը տեսնում են երկրորդ փուլում, երբ սկսվեն խաղաղության համաձայնագրի մշակման գործընթացները, իսկ մինչև Արցախը բանակցային գործընթացում չներգրավվի, Արցախի ու Հայաստանի համար արդյունավետ լուծումներ լինել չեն կարող:
«Թեմայի էական առաջին շահառուն Արցախն է, իսկ եթե նա չկա բանակցային գործընթացում, ապա այդ բանակցությունները չեն կարող լինել արդյունավետ, ի վերջո, որոշողը հենց Արցախի Հանրապետությունն է»,- ընդգծեց Արցախի նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդականը:

YEREVAN, JULY 16, ARMENPRESS. The tension in the frontline has decreased compared to the past week, Tigran Abrahamyan – Artsakh President’s adviser on security affairs, told Armenpress, adding that, however, the situation can change very rapidly.
“The situation can change and escalate within several hours. At the moment we can record that compared to the previous weeks the situation has decreased significantly”, he said.
According to Abrahamyan, Azerbaijan’s steps clearly show that they are preparing for military operations. “I think the situation we have, the global processes that are taking place in the political, military, propaganda, why not, in the economic domain, show Azerbaijan’s militaristic goals. Whether they will be in 10 days, in a month or a year, it’s still unclear, but the fact that Azerbaijan is intensively preparing for military operations is obvious”, Tigran Abrahamyan said.
He also considers one of the versions according to which Azerbaijan may launch military operations after the end of the World Cup, but states that there are many similar versions regarding the resumption of war.
“There is a group of people who believe that it was the World Cup that has stopped Azerbaijan since it was being held in Russia, and the Azerbaijani said couldn’t not to take into account Russia’s influence and the significance of the World Cup”, the President’s adviser said.
The greatest tension in the Artsakh-Azerbaijan border launched on April 12 and lasted nearly one and a half month. Tigran Abrahamyan couldn’t say for sure in what stage decrease or increase of threat is being noticed. He links the tense war situation with the absence of the negotiation process.
“The possibility of war in the overall processes remains high, especially when we don’t have a negotiation process at this moment, and when there are no negotiation processes, the possibility of resumption of war drastically increases”, he said.
As for linking the increase of the recent tension with the fact that the sons of the Armenian Prime Minister and Defense Minister have been conscripted for the military service, Abrahamyan said he doesn’t link this fact with the ongoing events.
“The policy Azerbaijan runs is being applied at least in the past several decades and is not linked with the military service of the PM’s and Defense Minister’s sons, it just derives from the political interests of that country”, the Artsakh President’s adviser said.
According to him, Azerbaijan’s activeness in the frontline is linked with the desire to show certain things to international partners. “There is a problem with the maintenance of the status-quo. Azerbaijan is constantly trying to show that the status-quo cannot be maintained since the situation is always tense”, the adviser said.
As for the possibility for Artsakh to become a part of the negotiation process, Tigran Abrahamyan said the mediator countries see this possibility in the second stage when the development processes of the peace agreement launch, but as long as Artsakh is not involved in the negotiation process, there will be no productive solutions for Artsakh and Armenia.
“The first major beneficiary of the topic is Artsakh, and if it is not involved in the negotiation process, that negotiations cannot be effective, eventually the Republic of Artsakh is the one that decides”, Abrahamyan stated.