ԱՄՆ-ը տասնյակ միլիադավոր դոլարներ Է կորրցնում՝ ՌԴ-ից Եվրոպան պաշտպանելու համար՝ կորցնելով առեւտրում. Թրամփ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը տասնյակ միլիարդավոր դոլարներ Է կորցնում Ռուսաստանից Եվրոպան պաշտպանելու համար եւ ըստ որում զգալիորեն կորցնում Է առեւտրի բնագավառում: Հուլիսի 12-ին այս պնդմամբ հանդես Է եկել Դոնալդ Թրամփը Twitter-ի՝ իր Էջում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Երկար տարիների ընթացքում (ԱՄՆ-ի) նախագահներն ապարդյուն փորձում են Գերմանիային եւՆԱՏՕ-ի մյուս հարուստ երկրներին ստիպել ավելի շատ վճարել Ռուսաստանից իրենց պաշտպանության համար: Նրանք վճարում են իրենց բաժնի սոսկ ոչ մեծ մասը:
Իսկ ԱՄՆ-ը վճարում Է տասնյակ միլիարդավոր դոլարներ Եվրոպային դրամատրելու համար եւ ըստ որում զգալիորեն կորցնում Է առեւտրի բնագավառում»,- գրել Է Թրամփն՝ ավելի ուշ վերստին հայտնելով Գերմանիայի եւ Ռուսաստանի գազային գործարքի անթույլատրելիության մասին:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի նախագահը հայտարարել Է, որ չի ընդունի այն իրավիճակը, երբ Ռուսաստանը դրամական միջոցներ ստանա դեպի Եվրոպա գազատարի միջոցով գազի վաճառքից եւ հիշեցրել Է, որ Գերմանիան պաշտպանության համար ծախսում Է իր համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) սոսկ 1 տոկոսը, մինչդեռ ԱՄՆ-ը՝ գրեթե 3,6 տոկոսը: Ելույթ ունենալով ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում՝ նա դաշնակիցներից պահանջել Է անհապաղ, այլ ոչ թե մինչեւ 2024 թվականի վերջը, իրենց պաշտպանական ծախսերը հասցնել մինչեւ ՀՆԱ-ի 2 տոկոսը: Դեռ ավելին, Թրամփը նրանց առաջարկել Է իրենց ռազմական բյուջեն մեծացնել մինչեւ ՀՆԱ-ի 4 տոկոսը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп: США тратят десятки миллиардов долларов на защиту Европы от РФ, теряя в торговле
США тратят десятки миллиардов долларов на защиту Европы от России и при этом значительно теряют в торговле. Как передает Арменпресс, об этом с таким утверждением выступил в четверг президент США Дональд Трамп на своей странице в Twitter.
"В течение многих лет президенты [США] безуспешно пытаются заставить Германию и другие богатые страны НАТО платить больше за свою защиту от России. Они платят лишь небольшую часть своей доли. США же платят десятки миллиардов долларов, чтобы субсидировать Европу, и при этом значительно теряют в торговле", - написал Трамп, позже вновь сообщив о недопустимости газовой сделки Германии и России.
Ранее президент США заявил, что не приемлет ситуацию, когда Россия будет получать денежные средства от продажи газа посредством газопровода в Европу и напомнил, что Германия тратит на оборону "только 1% своего ВВП", в то время как США - почти 3,6%. Выступая на саммите НАТО, он потребовал от союзников немедленно, а не до конца 2024 года, довести свои оборонные расходы до 2% ВВП. Более того, Трамп предложил им увеличить свой военный бюджет до 4% ВВП.