Մասնագետները խորհուրդ են տալիս խուսափել արևի ուղիղ ճառագայթներից
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արևահարությունը հիվանդագին վիճակ է, որն առաջանում է գլխի վրա արևի ճառագայթների անմիջական, երկարատև ազդեցության հետևանքով: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատմեց  թերապևտ Արմինե Նաղդալյանը: Նրա խոսքով` արևահարությունը պայմանավորված է ջերմության աստիճանով. «Վերջինս տարբեր ձևով է անդրադառնում բոլոր օրգանների գործունեության վրա: Այն կախված է տվյալ անձի առողջական վիճակից, խրոնիկական հիվանդությունների առկայությունից: Ծանր աստիճանի արևահարության դեպքում հնարավոր է, որ մարդը գիտակցության կորուստ ունենա»:
Թերապևտի հավաստմամբ` արևահարության նշաններն ի հայտ են գալիս արևի ճառագայթների ներգործությունից անմիջապես հետո կամ մի քանի ժամ անց, հաճախ՝ գիշերը. «Նկատվում է ընդհանուր թուլություն, աշխատունակության անկում, արյունահոսություն քթից, մաշկի կարմրություն և չորություն, հեղուկի բացակայության պարագայում՝ նաև ճնշման անկում»:
Տիկին Նաղդալյանն արևահարության ժամանակ խորհուրդ է տալիս տվյալ անձին տեղափոխել հով տեղ, սառը թրջոցներ դնել պարանոցին ու սառը հեղուկներ տալ:
Մաշկաբան-կոսմետոլոգ Անի Սիսակյանի խոսքով` արևահարությունն ազդում է ամբողջ օրգանիզմի գործունեության վրա, այդ թվում՝ նաև մաշկի:
«Մաշկն առաջինն է, որն անմիջական շփում է ունենում արևի ուղիղ ճառագայթների հետ: Օրվա ընթացքում թույլատրելի արևահարման ժամանակահատվածը 30 րոպեից մինչև 2 ժամ է: Արևահարվելու դեպքում առաջանում են արևային այրոցներ, պիգմենտային խալեր ու հետքեր, այն  կարող է հանգեցնել նաև վաղաժամ ծերացման»,-ասաց նա:

Специалисты советуют избегать прямых солнечных лучей
Солнечный удар – болезненное состояние, возникающее от длительного прямого воздействия прямых солнечных лучей. Об этом в беседе с «Арменпресс» рассказала терапевт Арминэ Нагдалян. По ее словам, солнечный удар обусловлен также температурным фоном, кроме того, состоянием организма, возрастом, наличием хронических заболеваний и пр.
При тяжелом солнечном ударе возможна потеря сознания.
Симптомы при солнечном ударе возникают либо непосредственно под солнцем, либо спустя некоторое время, может – ночью. «Наблюдается слабость, падение работоспособности, кровотечение из носа, покраснение и сухость кожных покровов, падение давление, обезвоживание»,- сказала она.
Терапевт Арминэ Нагдалян советует при этом эвакуировать пострадавшего в прохладное место, положить на шею холодный компресс, напоить прохладными напитками.
Косметолог-дерматолог Ани Сисакян рассказывает о воздействии солнечных лучей на кожу, которая первой приходит в контакт с жарой и солнцем. По ее словам, за день максимально допустимое время пребывания под воздействием прямых солнечных лучей – от 30 минут до 2 часов. Загар приводит к обгоранию, пигментным пятнам, преждевременному старению кожи.