Բուլղարիայում հայկական տարազների ցուցադրություն է կազմակերպվել
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուլղարիայի մայրաքաղաք Սոֆիայի Ազգագրության թանգարանի ցուցասրահում հունիսի 28-ին բացվեց «Հիշողություններ Աղթամարից» խորագիրը կրող հայկական տարազների լուսանկարների ցուցադրությունը: Միջոցառման կազմակերպիչներն են Բուլղարիայի Գիտությունների ակադեմիայի Ազգագրական հետազոտություների ինստիտուտը և Հայ բարեգործական ընդհանուր միության Սոֆիայի մասնաճյուղը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Թուրքահայ Ջուլիա Մուտլուի հեղինակած հայկական տարազների հավաքածուն ներկայացված է Վանի տարածաշրջանի հայկական եկեղեցիների, հուշարձանների և մի շարք բնապատկերների ներքո: Լուսանկարների հեղինակն է ազգությամբ քուրդ Այթաչ Արազ Սելջուկը: Հայկական ավանդական հագուստները ցուցադրում են տարբեր տարիքի թուրքեր:
Ցուցահանդեսի պաշտոնական բացման արարողությանը մասնակցեցին Բուլղարիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանը, Սոֆիայի հայ համայնքի և բուլղար հասարակության ներկայացուցիչներ, արվեստագետներ:
Սոֆիայում երկօրյա ցուցադրությունից հետո լուսանկարները ներկայացվել են նաև Բուլղարիայի հայաշատ Պլովդիվ քաղաքում:

Turkish-Armenian artist Julia Mutlu’s Memories from Akhtamar photo exhibition held in Sofia,
YEREVAN, JULY 2, ARMENPRESS. A photo exhibition of Armenian national dresses (taraz) titled “Memories from Akhtamar” was opened June 28th in the Museum of Ethnography in Sofia, Bulgaria.
The exhibition was organized by the Institute of Ethnographic Research of the Bulgarian Academy of Sciences and the AGBU’s Sofia branch, the ministry of foreign affairs said.
The exhibition features a collection of Armenian national dresses, designed by Turkish-Armenian artist Julia Mutlu, displayed by models posing near Armenian churches, monuments and other sites in Van, Turkey.
The models for the photoshoot were Turks of different ages.
Armenia’s Ambassador to Bulgaria Armen Sargsyan took part in the opening of the exhibition along with representatives of the Armenian community of the city and local figures.