Հայաստանում ավելանում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերությունների թիվը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը 2010-2017 թվականին տարեկան միջինը գրանցել է 29.8 աճ: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը, 2017 թվականին ՏՏ ոլորտում 612 մլն դոլարի չափով ծառայություն է մատուցվել:
«Սա շատ լավ ցուցանիշ է, որովհետև նախորդ տարիների համեմատ դինամիկ աճ կա: 2015 թվականին ՏՏ ոլորտում 425 մլն դոլարի չափով ծառայություն էր մատուցվել: ՏՏ ոլորտի մեր հիմնական արտահանումն իրականացվում է դեպի ԱՄՆ, Կանադա,  Եվրոպա, Ռուսաստան, Ավստրալիա, Արևելյան Ասիայի երկրներ»,-ասաց փոխնախարարը:
Ավագ Ավանեսյանը նշեց, որ տարեցտարի ոլորտում նկատվում է ընկերությունների թվի աճ: 2014 թվականին ստեղծվել է 274 կազմակերպություն, իսկ 2017 թվականին՝  570 կազմակերպություն:
«Այսինքն՝ կրկնակի աճ է գրանցվել: Դա նշանակում է, որ ամեն տարի նոր գաղափարներ են ի հայտ գալիս ոլորտում: Մենք արձանագրում ենք, որ պոտենցիալը մեծ է, և պետք է պայմաններ ապահովենք այն իրականացնելու համար»,-հավելեց Ավագ Ավանեսյանը:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալը տեղեկացրեց, որ ներկայում մշակվում է ինովացիոն ռազմավարություն: Քննարկվում է մտքի ուժը վերջնական արտադրանքի վերածելու համար համապատասխան պայմանների ստեղծման հարցը:
«Քանի որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը հիմնված է մարդկային կապիտալի վրա, հետևաբար մեր հիմնական ուղղություններից մեկը պետք է լինի կադրային ռեսուրսի ձևավորումը՝ աշխատանքը սկսելով դպրոցներից: Դա՝ որպես երկարաժամկետ լուծում: Անհրաժեշտ են նաև կարճաժամկետ լուծումներ, դրանցից մեկը պետության կողմից ՏՏ ծառայությունների համար պահանջարկի ստեղծումն է»,-ասաց Ավագ Ավանեսյանը:
Նախարարի տեղակալը նշեց, որ տեխնոլոգիական լուծումները Հայաստանի տարբեր ոլորտներում կիրառելու տեսանկյունից անելիքներ կան բիզնես ոլորտի տեղեկացվածության մակարդակը բարձրացնելու առումով: Ավագ Ավանեսյանի խոսքով՝ պետք է հարթակներ ստեղծել, որ բիզնեսը լիարժեք տեղեկացված լինի տեխնոլոգիական լուծումներին, և պարզ լինի, թե որտեղ դրանք կարող է կիրառել:

Number of IT companies increases in Armenia
YEREVAN, JUNE 29, ARMENPRESS. Armenia’s IT sector recorded an average of 29.8% growth annually during 2010-2017.
Avag Avanesyan, deputy minister of economic development and investments, told Armenpress that in 2017 a service worth 612 million USD has been provided in the IT field.
“This is a very good figure since there is a dynamic growth compared to the previous years. In 2015 a service worth 425 million USD has been provided in the IT sector. Our main export of the IT field is conducted to the US, Canada, Europe, Russia, Australia and the East Asian countries”, the deputy minister said.
He stated that the number of IT companies is increasing year by year. 274 companies have been established in 2014, and 570 ones in 2017.
“In other words, double growth has been registered. This means that new ideas emerge every year in the field. We record that there is a great potential, and we need to provide conditions for implementing it”, he said.
Avag Avanesyan informed that at the moment an innovation strategy is being developed. Creating respective conditions for turning the strength of mind into a product is being discussed.
“As the IT field is based on the human capital, one of our main directions should be to form a cadre resource by starting the work in schools. This is a long-term solution. But short-term solutions are also needed, one of them is the creation of the demand by the state for the IT services”, the deputy minister said.
He added that in terms of applying technological solutions in Armenia’s different sectors, actions need to be done to raise the awareness level of the business field. Avanesyan said it is necessary to create platforms for the business to be fully informed about the technological solutions, and it should be clear where they can be applied.