XIX դարում խորտակված շոգենավում գտնված նկարները կարող են պատկանել Այվազովսկու վրձնին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավելի քան 10 կտավ են հայտնաբերվել Ղրիմի արեւմտյան ափի մոտ Տարխանկուտ հրվանդանի շրջանում XIX դարում խորտաված «Գեներալ Կոցեբու» շոգենավում, որոնց թվում, հնարավոր Է, կան հայտնի ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու գործերը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նկարները հայտնաբերվել են ստորին նավամբարներից մեկում: Այվազովսկին աշխատել Է այդ նավում: Երբ այն ուղարկել են Եգիպտոս, «Գեներալ Կոցեբուն» անցել Է Սուեզի ջրանցքով: Փորձագետներն ասում են, որ եթե Այվազովսկին աշխատել Է ինչ-որ նավում, ապա հաճախ գործերի մի մասը թողել Է այնտեղ: Ահա թե ինչու ենք մենք կարծում, թե որտեղից Է նկարների այդքան հարուստ հավաքածուն պատերին»,- «Ինտերֆաքս»-ին ասել Է ջրասուզորդ Ռոման Դունաեւը:
Կտավները գտնվել են հունիսին «Նեպտուն» գիտարշավի ընթացքում: Դրանք ծածկված են տիղմով: Դրանք բարձրանցնել, թե ոչ, կորոշի Ստորջրյա հետազոտությունների սեւծովյան կենտրոնը: «Դա թանկ արժեցող գործողություն Է»,- ճշտել Է ստորգետնյա գիտարշավի ղեկավարը:

Найденные на затонувшем в XIX веке пароходе картины могут принадлежать кисти Айвазовского
Более 10 полотен, среди которых, возможно, есть работы известного мариниста Ивана Айвазовского, обнаружены на пароходе "Генерал Коцебу", затонувшем в XIX веке в районе мыса Тарханкут у западного побережья Крыма, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Картины обнаружены на одном из нижних трюмов. Айвазовский работал на этом корабле. Когда его отправляли в Египет, "Генерал Коцебу" проходил Суэцкий канал. Эксперты говорят, что если Айвазовский работал на каких-то кораблях, то зачастую часть работ оставлял там. Поэтому мы и думаем, откуда такая богатая коллекция картин на стенах", - сказал "Интерфаксу" дайвер Роман Дунаев.
Холсты найдены в ходе экспедиции "Нептун" в июне. Полотна засыпаны илом. Поднимать их или нет, решит Черноморский центр подводных исследований. "Это дорогостоящая операция", - уточнил руководитель подводной экспедиции.