Միջուկային տերությունները շարունակում են արդիականացնել միջուկային զենքի համակարգերը. Ստոկհոլմի ինստիտուտ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջուկային զենքի ընդհանուր քանակը կրճատվում Է, միեւնույն ժամանակ առանց բացառության բոլոր միջուկային տերություններն զբաղվում են դրա արդիականացմամբ, քանի որ պատրաստ չեն տեսանելի ապագայում հրաժարվելու դրանից: Այս եզրակացությունները բովանդակում Է միջուկային սպառազինությունների դրության մասին հերթական զեկույցը, որը հունիսի 18-ին հրապարակել Է Ստոկհոլմի խաղաղության հիմնախնդիրների հետազոտության միջազգային ինստիտուտը (ՍԻՊՌԻ), տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինստիտուտի տվյալներով՝ 2018 թվականի սկզբի դրությամբ միջուկային տերությունները՝ ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Չինաստանը, Հնդկաստանը, Պակիստանը, Իսրայելը եւ ԿԺԴՀ-ն, ունեին 14 հազար 465 միավոր ատոմային զենք, ինչը 470 միավորով պակաս Է 2017 թվականի սկզբի դրության համապատասխան ցուցանիշից (14 հազար 935):
Կրճատումը տեղի Է ունեցել Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի շնորհիվ, որոնց բաժին Է ընկնում ամբողջ միջուկային ռազմամթերքի 92 տոկոսը եւ որոնք շարունակել են նվազեցնել դրանց քանակը՝ 2010 թվականին ստորագրված՝ Ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների կրճատման պայմանագրին (ՌՀՍ-3) համապատասխան: Զեկույցի հեղինակները նշում են, որ, չնայած իրենց զինանոցների որոշ կրճատմանը, թե՛ ԱՄՆ-ը եւ թե՛ Ռուսաստանն իրականացնում են միջուկային մարտագլխիկների եւ դրանց փոխադրման (հրթիռային եւ ավիացիոն) միջոցների, ինչպես նաեւ դրանց արտադրության կարողությունների փոխարինման եւ արդիականացման ծրագրեր: Թեեւ մյուս երկրների միջուկային զինանոցներն զգալիորեն քիչ են, դրանք բոլորը նույնպես զբաղվում են դրանց կատարելագործմամբ եւ տեղաբաշխմամբ կամ հայտարարում են նման մտադրությունների մասին:
«Միջուկային զենքի արդիականացման ծրագրերը, որոնք իրականացնում են դրանք տիրապետող երկրները, վկայում են, որ միջուկային զինաթափման ճանապարհին իրական առաջընթացը հեռավոր նպատակ կմնա»,- կարծում Է ՍԻՊՌԻ-ի Զինաթափման, սպառազինությունների վերահսկողության ծրագրի եւ չտարածման ծրագրի ավագ աշխատակից Շենոն Քայլը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Стокгольмский институт: ядерные державы продолжают модернизировать системы ядерного оружия
Общее количество единиц ядерного оружия сокращается, в то же время все без исключения ядерные державы занимаются его модернизацией, поскольку не готовы в обозримом будущем отказаться от него. Эти выводы содержатся в очередном докладе о положении с ядерными вооружениями, опубликованном в понедельник Стокгольмским международным институтом исследования проблем мира (СИПРИ), сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По его данным, на начало 2018 года девять ядерных государств - США, Россия, Великобритания, Франция, Китай, Индия, Пакистан, Израиль и КНДР - обладали 14 тыс. 465 единицами атомного оружия, что на 470 единиц меньше соответствующего показателя на начало 2017 года (14 тыс. 935).
Сокращение произошло благодаря России и США, на которые приходятся 92% всех ядерных боеприпасов и которые продолжили снижать их количество в соответствии с подписанным в 2010 году Договором по сокращению стратегических наступательных вооружений (СНВ-3). Авторы доклада отмечают, что, несмотря на некоторое сокращение своих арсеналов, и США, и Россия осуществляют программы по замене и модернизации ядерных боеголовок и средств их доставки (ракетных и авиационных), а также мощностей по их производству.
Хотя ядерные арсеналы других стран значительно меньше, все они также занимаются их совершенствованием и размещением или заявляют о подобных намерениях.
" программы модернизации ядерного оружия, реализуемые владеющими им странами, говорят о том, что реальный прогресс на пути к ядерному разоружению будет оставаться отдаленной целью", - считает старший сотрудник Программы СИПРИ по разоружению, контролю над вооружениями и программе нераспространения Шеннон Кайл.