Բենքսիի նկարի հափշտակումը հայտնվել Է տեսանյութում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի Տորոնտո քաղաքում նկարիչ Բենքսիի «Սայլակներ որսացողները» նկարը գողացել են ցուցահանդեսից: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է CBC News-ը: Տեսահսկման խցիկների կադրերում, որոնք տարածել Է տեղի ոստիկանությունը, երեւում Է, թե ինչպես Է սեւ բաճկոնով, ներկաքողարկված կեպիով եւ դեմքը թաշկինակով ծածկած տղամարդը նկարն իջեցրել պատից եւ անարգել հեռացել: Նշվում Է, որ կողոպտիչը գործել Է ցուցահանդեսի պաշտոնական բացումից ընդամենը մի քանի ժամ առաջ:
Փորձագետները նկարը գնահատում են 45 հազար դոլար: Հեռուստաալքը նշում Է, որ ընդամենը ցուցահանդեսում ներկայացված են 35 միլիոն դոլարի գործեր:
Բենքսին ինքը ցուցահանդեսի անցկացմանը հավանություն չի տվել: Բենքսին սթրիթ-արտի անգլիացի անդերգրաունդային նկարիչ Է, որի ինքնությունն անհայտ Է: Բենքսիի գրաֆիտներն սկսել են փողոցներում հայտնվել 1990-ական թվականների սկզբից: Ներկայում նրա գործերը գնահատվում են միլիոնավոր դոլարներ եւ զգալիորեն մեծացնում են այն անշարժ գույքի արժեքը, որի վրա զետեղված են, ուստի դրանց փչացումը որակվում Է որպես վանդալիզմ:

Похищение картины Бэнкси попало на видео
Картину художника Бэнкси «Охотники за тележками» украли с выставки в канадском Торонто. Как передает Арменпресс, об этом сообщает CBC News.
На кадрах с камер видеонаблюдения, распространенных местной полицией, видно, как мужчина в черной куртке, камуфляжной кепке и с платком на лице проник в помещение, снял картину со стены и беспрепятственно удалился. Отмечается, что грабитель действовал всего за несколько часов до официального открытия выставки. Эксперты оценивают картину в 45 тысяч долларов. Телеканал отмечает, что всего на выставке представлено работ на 35 миллионов.
Проведение выставки не было одобрено самим Бэнкси.
Бэнкси — псевдоним английского андерграундного художника стрит-арта, чья личность неизвестна. Граффити Бэнкси стали появляться на улицах с начала 1990-х годов. В настоящее время его работы оцениваются в миллионы долларов и значительно увеличивают стоимость недвижимости, на которых размещены, поэтому их порча квалифицируется как вандализм.