Արմեն Գրիգորյանը Բելառուսի դեսպանի հետ հանդիպմանը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանին զենք վաճառելու կապակցությամբ
Արմեն Գրիգորյանը Բելառուսի դեսպանի հետ հանդիպմանը մտահոգություն է հայտնել
Ադրբեջանին զենք վաճառելու կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Հայաստանում Բելառուսի դեսպանի հետ հանդիպմանը մտահոգություն է հայտնել Բելառուսի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու կապակցությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Արմեն Գրիգորյանն այդ մասին գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Հարգելի հայրենակիցներ, այսօր հանդիպեցի ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպան Իգոր Նազարուկին։ Դեսպանին փոխանցեցի մեր խորը մտահոգությունն այն կապակցությամբ, որ Բելառուսը, լինելով Հայաստանի բարեկամ երկիր, ունենալով գործընկերային պարտավորություններ, սպառազինություն է վաճառում Ադրբեջանին, դրանով նպաստում է տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքին, որը վտանգում է տարածաշրջանում կայունության պահպանմանն ուղղված ջանքերը»,- գրել է Գրիգորյանը:
2018թ. ապրիլին ռուսական մամուլում տեղեկություններ էին հայտնվել, որ Բելառուսը մտադիր է Ադրբեջանին մատակարարել «Պոլոնեզ» տեսակի համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր, հունիսի 11-ին հաստատվեց, որ մատակարարումն արդեն իրականացվել է:

Армен Григорян на встрече с послом Беларуси выразил обеспокоенность в связи продажей вооружения Азербайджану
Армен Григорян на встрече с послом Беларуси выразил обеспокоенность в связи
продажей вооружения Азербайджану
Секретарь Совета национальной безопасности Армении Армен Григорян в ходе встречи с послом Беларуси выразил обеспокоенность в связи с тем, что Беларусь продает оружие Азербайджану. Как сообщает Арменпресс, Армен Григорян сделал запись об этом на своей странице в Facebook.
Дорогие соотечественники, сегодня я встретился с послом Беларуси в Армении Игорем Назаруком. Я передал послу глубокую обеспокоенность в связи с тем, что Беларусь, будучи дружественной для Армении страной и имея партнерские отношения, продает Азербайджану вооружение, тем самым способствуя гонке вооружений в регионе, которая ставит под угрозу усилия по поддержанию стабильности в регионе”, - написал Григорян.
В апреле 2018 года в российских СМИ появилась информация о том, что Беларусь намерена продать Азербайджану реактивные системы залпового огня “Полонез”, а 11 июня было подтверждено, что поставка вооружения уже осуществлена.