Արմեն Գրիգորյանը Բելառուսի դեսպանի հետ հանդիպմանը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանին զենք վաճառելու կապակցությամբ
Արմեն Գրիգորյանը Բելառուսի դեսպանի հետ հանդիպմանը մտահոգություն է հայտնել
Ադրբեջանին զենք վաճառելու կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Հայաստանում Բելառուսի դեսպանի հետ հանդիպմանը մտահոգություն է հայտնել Բելառուսի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու կապակցությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Արմեն Գրիգորյանն այդ մասին գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Հարգելի հայրենակիցներ, այսօր հանդիպեցի ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպան Իգոր Նազարուկին։ Դեսպանին փոխանցեցի մեր խորը մտահոգությունն այն կապակցությամբ, որ Բելառուսը, լինելով Հայաստանի բարեկամ երկիր, ունենալով գործընկերային պարտավորություններ, սպառազինություն է վաճառում Ադրբեջանին, դրանով նպաստում է տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքին, որը վտանգում է տարածաշրջանում կայունության պահպանմանն ուղղված ջանքերը»,- գրել է Գրիգորյանը:
2018թ. ապրիլին ռուսական մամուլում տեղեկություններ էին հայտնվել, որ Բելառուսը մտադիր է Ադրբեջանին մատակարարել «Պոլոնեզ» տեսակի համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր, հունիսի 11-ին հաստատվեց, որ մատակարարումն արդեն իրականացվել է:

Armen Grigoryan raises concerns over arms sales to Azerbaijan in a meeting with Ambassador of Belarus
Armen Grigoryan raises concerns over arms sales to Azerbaijan in a meeting with Ambassador
of Belarus
YEREVAN, JUNE 14, ARMENPRESS. Security Council Secretary of Armenia Armen Grigoryan raised concerns over arms sales to Azerbaijan by Belarus in a meeting with the Ambassador of Belarus to Armenia Igor Nazaruk, ARMENPRESS reports Grigoryan made a note on his Facebook page.
“Dear compatriots, today I met with Ambassador of Belarus to Armenia Igor Nazaruk. I conveyed our deep concerns to the Ambassador over the fact that Belarus, being a friendly country to Armenia and having partnership obligations, sells arms to Azerbaijan fostering arms race in the region that jeopardizes the efforts aimed at preserving stability in the region”, the Secretary of the Security Council wrote.
In April 2018 some information appeared in the Russian press, according to which Azerbaijan plans to supply Polonez Multiple Launch Rocket System to Azerbaijan. On June 11 it was confirmed that the process of supplying has started.