Մեյը համաձայնել Է քննարկել Brexit-ի գործարքի շուրջ խորհրդարանին ձայնի իրավունք տալը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը համաձայնել Է քննարկել Brexit-ի ամփոփիչ համաձայնագրի շուրջ խորհրդարանին ձայնի իրավունք տրամադրելու հարցը՝ կառավարող Պահպանողական կուսակցությունից եվրոպամետ տրամադրված իր գործընկեր-պատգամավորների աջակցության դիմաց: Այդ մասին BBC հեռարձակող կորպորացիայի եթերում հունիսի 13-ին հայտնել Է կրթության նախկին նախարար Նիկի Մորգանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Վարչապետը հասկացել Է, որ խորհրդարանը ցանկանում Է ամեն պարագայում ձայնի իրական իրավունք ստանալ (Brexit-ի գործարքի շուրջ): Մեզ համար կարեւոր Էր վարչապետից անձնական հավաստիացում ստանալը»,-ասել Է նա, նշելով, որ այսօրվանից խորհրդարանականները կառավարության հետ բանակցություններ կսկսեն այն բանի շուրջ, թե բրիտանական խորհրդարանի Համայնքների պալատին ինչպես երաշխավորել տվյալի հարցի վերաբերյալ արտահայտվելու իրավունքը:
Համայնքների պալատն ավելի վաղ հունիսի 12-ին մերժել Է Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու մասին բիլլում կառավարության լիազորությունների սահմանափակման վերաբերյալ ուղղումը Brexit-ն իրականացնելիս: ԵՄ-ի կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու պայմանների շուրջ Լոնդոնի եւ Բրյուսելի միջեւ բանակցությունները Բելգիայի մայրաքաղաքում սկսվել են հունիսի 19-ին, այն բանից գրեթե մեկ տարի անց, երբ Միացյալ Թագավորությունում այս հարցի շուրջ անցկացված հանրաքվեում 51,9 տոկոս արդյունքով հաղթանակ տարան եվրաինտեգրացման հակառակորդները: Երկխոսությունը պետք Է շարունակվի մինչեւ 2018 թվականի նոյեմբեր, ինչից հետո կողմերը կես տարի կունենան ձեռք բերված պայմանավորվածություններն ազգային խորհրդարաններում վավերացնելու համար: Բուն Brexit-ը պետք Է իրագործվի 2019 թվականի մարտի 29-ին, ինչից հետո կսկսվի անցումային շրջանը, որը կետեւի մինչեւ 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Мэй согласилась обсуждать предоставление парламенту права голоса по сделке о Brexit
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй согласилась обсуждать вопрос предоставления парламенту права голоса по итоговому соглашению о Brexit в обмен на поддержку своих проевропейски настроенных коллег- депутатов из правящей Консервативной партии. Как передает Арменпресс, об этом в эфире вещательной корпорации Би-би-си в среду сообщила бывший министр образования Ники Морган.
"Премьер-министр поняла, что парламент хочет при любых обстоятельствах получить реальное право голоса [по сделке о Brexit]. Для нас было важно получить личное заверение от премьер-министра", - сказала она, отметив, что парламентарии с сегодняшнего дня начнут переговоры с правительством относительно того, каким образом гарантировать Палате общин британского парламента право высказаться по вопросу.
Палата общин ранее во вторник отвергла поправку в билль о выходе Великобритании из Евросоюза об ограничении полномочий правительства при реализации Brexit.
Официальные переговоры между Лондоном и Брюсселем по условиям, на которых Великобритания выйдет из ЕС, начались 19 июня 2017 года в бельгийской столице - спустя почти год после того, как на референдуме по данному вопросу в Соединенном Королевстве победу с результатом 51,9% одержали противники евроинтеграции. Сам Brexit должен состояться 29 марта 2019 года.