Մոտ օրերս կներկայացվեն կոռուպցիոն բնույթի նոր բացահայտումներ. ԱԱԾ տնօրեն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը խոստանում է մոտ օրերս ներկայացնել կոռուպցիոն բնույթի նոր բացահայտումներ: Այդ մասին Վանեցյանը նշեց հունիսի 1-ին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով «Երևան սիթի»-ում և այլ ընկերություններում կռուպցիոն բացահայտումներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, դիտարկմանը, թե «Երևան սիթի»-ում բացահայտումներն «այնքան էլ բացահայտում չեն», քանի որ դա տեղի է ունեցել ՊԵԿ-ի հետ համաձայնեցված, Վանեցյանն արձագանքեց. «Տարիներ շարունակ ապօրինի գործած մարդիկ շատ բաներ կարող են հայտարարել: Անգամ շահարկվեց 350 թիվը (այն մարդիկ են, ովքեր տեղյակ չեն եղել, որ իրենց անուններով կեղծ ձեռնարկատիրություն իրականացնող ԱՁ-ներ են գրանցված-խմբ.), սակայն այդ թիվն անցավ 460-ից»: Իսկ կազմակերպությունների թիվը, որոնք ևս պետք է հրավիրվեն հարցաքննության, կհասնի հազարի կամ ավելիի:
Հարցին, թե ՊԵԿ նախկին նախագահ Վարդան Հարությունյանին հարցաքննելու կարիք կա՞, ԱԱԾ տնօրենը պատասխանեց, որ քննությունը ցույց կտա:
ԱԱԾ-ն ներկրվող ապրանքների մաքսազերծման ծառայություններ մատուցող եւ մենաշնորհային դիրք զբաղեցնող «Նորֆոլկ Քոնսալթինգ» ընկերության հետ կապված բացահայտումներ էր արել՝ նշելով, որ գործունեության 9 ամիսների ընթացքում ընկերության անօրինական եղանակով ստացված եկամուտը կարող է կազմել շուրջ 7 մլն ԱՄՆ դոլար: Այս գործով հարցաքննվել են ՊԵԿ-ի նախկին 2 փոխնախագահներ:
Մի քանի օր առաջ ԱԱԾ-ն ստուգումներ է իրականացրել «Երեւան Սիթի» սուպերմարկետների ցանցում եւ բացահայտել մշակված եւ տեւական ժամանակ կիրառված սխեմա (մեխանիզմ), որի իրագործման համար օգտագործվել են հարյուրավոր քաղաքացիների անվամբ հիմնադրված, փաստացի կեղծ ձեռնարկատիրություն իրականացնող ԱՁ-ներ։
Ձեռքբերված նախնական տվյալներով պարզվել է, որ «Ալեքս Հոլդինգ» ՍՊ ընկերությունը համաձայնություն է ձեռք բերել ՀՀ ՊԵԿ նախկին ղեկավարության հետ` գյուղացիներից գնված գյուղմթերքի վաճառքը «Երեւան Սիթի» սուպերմարկետների ցանցից իրականացնել տարբեր անձանց անվամբ հիմնադրված ԱՁ-ներով, ինչը հնարավորություն է ընձեռել 20 տոկոս ԱԱՀ-ի եւ շահութահարկի փոխարեն վճարել ընդամենը 2 տոկոսի չափով շրջանառության հարկ»: Ըստ ԱԱԾ-ի, «Ալեքս Հոլդինգը» իր աշխատակիցների, նրանց ծանոթների անվամբ գրանցել է 461 ԱՁ-ներ, որոնք գործունեություն են ծավալել «Երեւան Սիթի» սուպերմարկետների ցանցում: Նախնական հաշվարկի համաձայն` թվով 461 ԱՁ-ներով ընդհանուր վաճառքի շրջանառությունը կազմել է ավելի քան 40 միլիարդ դրամ:

YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. Head of the National Security Service (NSS) of Armenia Arthur Vanetsyan vows to make new corruption-related revelations.
Reporters spoke to Vanetsyan during today’s Cabinet meeting about the probe into the Yerevan City supermarket chain. Yerevan City is owned by the family of MP Samvel Alexanyan.
Reporters argued that the revelations in Yerevan City supermarket aren’t that much of revelations because the scheme had happened with an agreement with the State Revenue Service (SRC). Vanetsyan responded: “People who’ve acted illegally for many years can say many things. They even manipulated the 350 figure, however the figure exceeded 460. While the number of organizations, which are yet to be questioned, will reach 1000 or more,” he said.
Asked if there is a need to question former SRC chief Vardan Harutyunyan, the NSS director said the investigation will show.
Earlier the NSS had questioned two former vice presidents of the SRC in connection with an alleged corruption scheme involving a customs clearance brokerage firm – Norfolk Consulting. The NSS says the company’s illegal revenues might total nearly 7 million dollars for just 9 months of activities.
A few days ago the NSS carried out inspections in the Yerevan City supermarket chain. The NSS said it has discovered an illicit scheme which the chain used for a lengthy period of time. The mechanism used fraudulent tax records using fake companies under the names of hundreds of unaware citizens.
The NSS says that Alex Holding, the parent company of Yerevan City, had conspired with the former leadership of the State Revenue Committee to use a scheme to pay only 2% circulation tax instead of 20% VAT and income tax.
According to the NSS, Alex Holding had registered more than 461 private entrepreneurship accounts under the names of its personnel and their acquaintances, who were used to be engaged in the scheme.
According to preliminary estimates, the total sales of the 461 accounts totaled more than 40 billion drams.