Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Միացյալ Թագավորության վարչապետ Թերեզա Մեյը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ վարչապետ նշանակվելու կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձ է հղել Միացյալ Թագավորության վարչապետ Թերեզա Մեյը: «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Ողջունում եմ Ձեր ցանկությունը՝ ամրապնդելու Հայաստանի դիրքը որպես ժողովրդավարական պետություն, որում հիմնովին ամրագրված են մարդու իրավունքների, հիմնարար ազատությունների և օրենքի գերակայության սկզբունքները: Դուք կարող եք ակնկալել Միացյալ Թագավորության գործնական աջակցությունն ուղղված այս ոլորտում Ձեր ջանքերի իրականացմանը: Մենք պատրաստ ենք մեր փորձառությունը փոխանցել Ձեր կառավարությանը, պետական հաստատություններին և քաղաքացիական հասարակությանը՝ Հայաստանի և հայ ժողովրդի պայծառ ապագան կերտելու ճանապարհին:
Միացյալ Թագավորության և Հայաստանի երկկողմ հարաբերություններն արդեն իսկ ամուր են, սակայն կցանկանայի տեսնել դրանց հետագա ամրապնդումը, այդ թվում՝ առևտրի, ներդրումների և միջխորհրդարանական համագործակցության ոլորտներում: Հուսով եմ` կարող ենք համատեղ աշխատել միջազգային ասպարեզում՝ համաշխարհային մարտահրավերները դիմագրավելու, համընդհանուր արժեքները խթանելու և օրինահենք միջազգային համակարգն ամրապնդելու ուղղությամբ»:

Премьер-министр Великобритании поздравила премьер-министра Республики Армения
По случая избрания Никола Пашиняна премьер-министром Республики Армения поздравительное послание направила премьер-министр Великобритании Тереза Мэй.
«Я приветствую Ваше желание укрепить позицию Армении как демократического государства, в котором полностью закреплены фундаментальные принципы прав человека, основные свободы и верховенство права. Можете рассчитывать на практическую поддержку Соединенного Королевства Вашим усилиям в этой области. Мы готовы поделиться нашим опытом с Вашим правительством, государственными учреждениями и гражданским обществом на пути к созданию светлого будущего для Армении и армянского народа.
Двусторонние отношения между Соединенным Королевством и Арменией уже крепкие, но я хотела бы видеть их дальнейшее укрепление, включая торговлю, инвестиции и межпарламентское сотрудничество. Я надеюсь, что мы сможем сотрудничать на международной арене, чтобы противостоять мировым вызовам, продвигать универсальные ценности и укреплять международную систему правоохранительных органов».