Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության քարտուղարության պատվիրակությանը
Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության
քարտուղարության պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը մայիսի 24-ին ընդունեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի գրասենյակի տնօրեն Ժան-Լուի Աթանգանա Ամուգուին և գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդական Էրվե Լադսուին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Մնացականյանն ընդգծեց, որ երկրի իշխանությունները մեծապես կարևորում են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովի կազմակերպումը, և որ կառույցի բարձրագույն ատյանում գալիք նախագահությունը Հայաստանի արտաքին քաղաքականութան գլխավոր առաջնահերթություններից է։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Ժան-Լուի Աթանգանա Ամուգուն Զոհրաբ Մնացականյանին փոխանցեց ՖՄԿ գլխավոր քարտուղարի շնորհավորանքները և բարեմաղթանքները արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ։
Զրուցակիցները հանգամանալից քննարկեցին 2018թ. Հայաստանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի երևանյան գագաթաժողովի նախապատրաստման աշխատանքների կազմակերպման ընթացքը։ Այս համատեքստում նախարար Մնացականյանը տեղեկացրեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի ունեցած ընդլայնված կազմով խորհրդակցության արդյունքները՝ շեշտելով, որ գագաթաժողովը բարձր մակարդակով անցկացնելու նպատակով Հայաստանը մոբիլիզացրել է բոլոր ուժերը։
Հանդիպման մասնակիցները քննարկեցին նաև գագաթաժողովի հետ կապված բովանդակային և կազմակերպչական մի շարք հարցեր։

Armenian FM receives delegation of Secretariat of International Organization of La Francophonie
YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS. On May 24, Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan received Jean-Louis Atangana Amougou, Director of the office of the Secretary General of the International Organization of La Francophonie and Hervé Ladsous, Special Advisor to the Secretary General, the foreign ministry told Armenpress.
Welcoming the guests, Minister Mnatsakanyan underlined that the Armenian leadership attaches great importance to the organization of the Summit of the International Organization of La Francophonie, and the upcoming presidency in the highest body of the organization is among the main priorities of Armenia's foreign policy.
Expressing gratitude for warm reception, Jean-Louis Atangana Amougou conveyed the congratulations and good wishes of the Secretary General addressed to Zohrab Mnatsakanyan on the occasion of appointment as Minister of Foreign Affairs.
The officials discussed in a detailed manner the process of preparations for the organization of the Summit of La Francophonie to be held in Yerevan in 2018. In this context Minister Mnatsakanyan briefed on the results of the consultations with the Prime Minister Nikol Pashinyan in an enlarged format, stressing that Armenia has mobilized all forces to ensure the high level conduct of the summit.
The participants of the meeting also discussed a number of substantial and organizational issues related to the summit.