Իրաքում մահապատժի դատապարտեցին Բրյուսելի եւ Փարիզի ահաբեկչությունների մասնակցին. Sky News Arabia
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքի դատարանը մահապատժի Է դատապարտել Բելգիայի հպատակին, որը մեղադրվում Է «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական խմբավորման գործունեությանը մասնակից լինելու մեջ: Մայիսի 22-ին այս մասին հայտնել Է Sky News Arabia հեռուստաալիքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Հեռուստաալիքի տեղեկատվությամբ՝ Իրաքի Կենտրոնական քրեական դատարանը պատժի առավելագույն չափի Է դատապարատել 1988 թվականի ծնունդ բելգիացի Թարիք Ջուդաանին, որն ԻՊ-ի շարքերն Է մտել 2014 թվականին: Զինյալների շրջանում նա հայտնի Է որպես Աբու Համզա ալ Բելջիքի:
Բելգիական La Derniere Heure թերթի տեղեկատվությամբ՝ Ջուդաանը հիշատակվում Է 2015 թվականին Փարիզում եւ 2016 թվականին Բրյուսելում ահաբեկչական գործողությունների հետաքննությունների նյութերում՝ որպես դրանց հավանական կազմակերպիչներից մեկը:
Բելգիական զանգվածային լրատվամիջոցների տեղեկատվությամբ՝ Ջուդաանը ծնունդով Մարոկոյից Է: Մինչեւ 2014 թվականը Սիրիա ուղեւորվելը, նա ապրել Է Բելգիայի Վերվիե քաղաքում: Facebook-ի իր Էջում նա արդեն 2014 թվականին սկսել Է հրապարակել լուսանկարներ, որտեղ պատկերված Է նրա մասնակցությունն սպանություններին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: в Ираке приговорили к казни соучастника терактов в Брюсселе и Париже
Иракский суд приговорил к смертной казни подданного Бельгии, обвиненного в причастности к деятельности террористической группировки "Исламское государство" . Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщил во вторник телеканал Sky News Arabia.
По его информации, Центральный уголовный суд Ирака приговорил к высшей мере наказания бельгийца Тарика Джудаана 1988 года рождения, вступившего в ряды ИГ в 2014 году. Среди боевиков он известен как Абу Хамза аль-Бельджики.
По информации бельгийской газеты La Derniere Heure, Джудаан фигурирует в материалах расследований терактов в Париже в 2015 году и в Брюсселе в 2016 году как один из их вероятных организаторов.
По информации бельгийских СМИ, Джудаан родом из Марокко. До поездки в Сирию в 2014 году он жил в бельгийском городе Вервье. На своей странице в Facebook он уже в 2014 году начал публиковать фотографии, на которых запечатлено его участие в убийствах.