Իսրայելի հետ հարաբերությունները զարգացնելու ուղենիշը շարունակական է լինելու. ԱԳՆ խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը կարծում է, որ Իսրայելի հետ հարաբերությունները զարգացնելու Հայաստանի ուղենիշը շարունակական է լինելու: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտարարեց՝ ի պատասխան լրագրողի այն հարցին, թե արդյոք հնարավոր է ԱԳՆ նոր ռազմավարության մեջ հայ-իսրայելական հարաբերությունների խորացման քաղաքականություն որդեգրվի՝ հաշվի առնելով վերջին օրերին Իսրայելի Կնեսետում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խոսակցությունների ակտիվացումը, ինչպես նաև Երուսաղեմի վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշման արտահայտումը:
«Իսրայելին մենք դիտարկում ենք որպես բարեկամ պետություն: Այնտեղ Հայաստանն ունի մշակութային ներկայություն, պատմամշակութային ժառանգություն և որպես նաև դրա կրող երկիր, չենք կարող անտարբեր դիտորդի աչքերով նայել, թե ինչ է տեղի ունենում Իսրայելում ու դրա շուրջը: Առանձին դեսպանի նշանակումը հենց այդ նպատակն էր հետապնդում: Մի շարք այլ քայլեր ևս ձեռնարկեցինք: Նախորդ տարեվերջին տեղի ունեցավ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնական այցելությունը Իսրայել, ձեռք բերվեցին հարաբերությունները զարգացնելու վերաբերյալ պայմանավորվածություններ։ Ես կարծում եմ, որ այդ ուղենիշը շարունակական է լինելու»,-ասաց ԱԳՆ մամուլի խոսնակը:
Ինչ վերաբերում է հարաբերությունների խորացման համատեքստում Իրանի հետ կապերին, Տիգրան Բալայանը նկատեց, որ Իրանը հարևան ու բարեկամ պետություն է, որի հետ փոխշահավետ համագործակցությունը նպատակադրված զարգացնելու պատրաստակամություն են հայտնել երկու երկրների ղեկավարները մայիսի 13-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում:
Գազայի հատվածում տեղի ունեցած դեպքերից հետո Թուրքիայի և Իսրայելի միջև հարաբերությունների լարման ֆոնին կրկին Կնեսետի օրակարգում է հայտնվել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրինագծի ընդունման հարցը: Jerusalem Post-ի հաղորդմամբ՝ Կնեսետի պատգամավորներ Իցիկ Շմուլին և Ամիր Օհանան հայտարարել են, որ ներկայացնելու են Օսմանյան կայսրությունում շուրջ 1.5 մլն հայերի սպանությունը որպես ցեղասպանություն ճանաչող օրինագիծ:

Direction to develop relations with Israel to be continuous – Armenian foreign ministry
YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS. Armenia’s direction to develop the relations with Israel will be continuous, foreign ministry spokesperson Tigran Balayan said in response to the question of a reporter according to which whether the foreign ministry will adopt a new policy on deepening the Armenian-Israeli ties taking into account the recent activeness of talks over the recognition of the Armenian Genocide in the Knesset, as well as Armenia’s position on Jerusalem.
“We consider Israel as a friendly state. Armenia has a cultural presence there, historical-cultural heritage and as a country bearing it, we cannot remain indifferent towards what is happening in and around Israel. The appointment of a separate ambassador was pursing this purpose. We have also taken several other steps. The official visit of the Armenian foreign minister to Israel took place in late 2017, agreements were reached to develop the relations. I think this direction will be continuous”, the MFA spokesman said.
As for the ties with Iran in the context of deepening the relations, Tigran Balayan said Iran is a neighbor and friendly state, and the leaders of the two countries have expressed readiness to develop the mutual beneficial partnership during the May 13 telephone conversation.
The issue of adopting an Armenian Genocide recognition bill has again appeared in the agenda of the Knesset (Israeli Parliament) on the background of tense relations between Turkey and Israel after the Gaza events.