Երուսաղեմում իրավիճակը հանգիստ է, հայ համայնքն ապրում է իր բնականոն կյանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երուսաղեմում իրավիճակը հանգիստ է, հայ համայնքն ապրում է իր բնականոն կյանքով: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանի դիվանապետ Հովնան Բաղդասարյանը:
«Դեպքերը տեղի են ունենում Գազայում, այն բավական հեռու է Երուսաղեմից, առավել ևս՝ հայկական թաղամասից: Այս պահին կարող եմ ասել, որ հայկական թաղամասում ապրում ենք մեր առօրյա բնական կյանքով, խաղաղ է, հանգիստ է, ոչ մի խնդիր չունենք: Շաբաթվա հետ կապված մեր բոլոր ծրագրերն իրականացնում ենք: Անշուշտ, մտահոգ ենք, որ նման բռնություն է եղել»,-ասաց Հովնան Բաղդասարյանը:
Ինչ վերաբերում է այդ զարգացումների հնարավոր ազդեցությանը հայ համայնքի վրա՝ Հովնան Բաղդասարյանը նշեց, որ ազդեցությունը կարող է ընդհանուր հասարակության վրա լինել, ոչ թե առանձին հայ համայնքի:
«Կարող է այս ամբողջ իրադարձություններն ազդեն հայ առևտրականների, առհասարակ բիզնեսի վրա, ինչը տրամաբանական է, որովհետև հայ առևտրականերն էլ ընդհանուր հասարակության մի մասն են»,-ասաց նա:
Թե Գազայի բախումներն ինչ զարգացումներ կարող են ունենալ, ըստ Հովնան Բաղդասարյանի, դժվար է ասել: Դա կախված է նրանից, թե իսրայելական ոստիկանությունն իրադարձություններն ինչպե՞ս կպահի վերահսկողության ներքո:
«Այն, ինչ տեղի է ունենում, այս պահին դեռ միայն Գազայում է, արևելյան ափում էլ ինչ-որ բախումներ եղել են: Թե այս զարգացումներն ինչ ընթացք կունենան, արդյոք կկարողանա՞ն իսրայելական  զինվորական ուժերն այս ամենը հսկողության տակ պահել, դժվար է ասել: Այս պահին դեռ իրավիճակը վերահսկելի է: Անշուշտ, բռնությունները, զոհերը մտահոգում են թե միջազգային հանրությանը, թե տեղի հասարակությանը»,-հավելեց նա:
Թե ինչ զարգացումներ կլինեն իսրայելա-պաղեստինյան հարաբերություններում, արաբագետ Արմեն Պետրոսյանի խոսքով, դժվար է ասել, սակայն կարծում է, որ առաջիկա երկու, երեք օրերը կլինեն բարձրակետը:
«Ամեն դեպքում, կարծում եմ, որ աստիճանաբար լարվածությունը կնվազի, որովհետև տարածաշրջանում բարդ և խնդրահարույց վիճակ է, գրեթե բոլոր հակամարտություններում նկատվում է լարվածություն: Կարծես թե պաղեստինցիներին աջակցող պետություններն ընկղմված են սեփական խնդիրների մեջ և ավելի համակողմանի աջակցություն չեն կարող ցուցաբերել»,-ասաց Արմեն Պետրոսյանը:
Արաբագետի խոսքով՝ չափազանց կարևոր է, որ ստեղծված խնդրի շուրջ ընթացող զարգացումները վերադառնան քաղաքական շրջափուլ, սակայն դրա համար ներկայում ընթացող զարգացումները որևէ դրական հիմքեր չեն հաղորդում:
«Հուսադրելի է այն հանգամանքը, որ բուն Երուսաղեմում իրադարձությունները բավական հանգիստ են, և իսրայելական իրավապահները կարող են ամբողջությամբ պահպանել Երուսաղեմի անվտանգությունը՝ չհաշված մուսուլմանական սրբատեղիների հատվածում ժամանակ առ ժամանակ գրանցվող միջադեպերը»,-ասաց նա:
Արմեն Պետրոսյանի կարծիքով՝ միջազգային հանրությունը պետք է խստապահանջ լինի Իսրայելի իշխանությունների նկատմամբ, որպեսզի նրանց կողմից պաղեստինցիների դեմ իրականացվող գործողությունները որևէ կերպ չշրջանցեն մարդասիրական իրավունքի նորմերը: Նա ընդգծեց, որ Հայաստանը, որպես միջազգային իրավունքի սուբյեկտ, Երուսաղեմ քաղաքում հայկական ներկայության թիկունքին կանգնած պետություն, ևս պետք է այս առումով որոշակիորեն բարձրացնի իր ձայնը:
Գազայում պաղեստինցիների և Իսրայելի զինված ուժերի միջև բախումների հետևանքով կան ավելի քան վեց տասնյակ զոհեր: Բախումները սկսվել են ԱՄՆ դեսպանատան՝ Երուսաղեմ տեղափոխվելու օրը: Իսրայելը հայտարարել է, որ իր բանակը պաշտպանել է երկրի սահմանները: Իսրայելի իշխանությունները նշել են, թե «Համաս»-ի զինյալները օգտագործել են ցույցի առիթը և իրականացրել հարձակումներ:

Ситуация в Иерусалиме спокойная, армянская община живет обычными буднями
Ситуация в Иерусалиме спокойная, армянская община живет обычными буднями. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал диванапет патриархата ААЦ в Иерусалиме Овнан Багдасарян.
«События происходят в Газе, это довольно далеко от Иерусалима, тем более, от армянского квартала. В данный момент могу сказать, что мы живем буднями, здесь мирно, спокойно, нет никаких проблем. Все наши планы на неделю осуществляются. Конечно, мы озабочены произошедшим насилием»,- сказал диванапет патриархата ААЦ в Иерусалиме Овнан Багдасарян.
Что же касается возможного влияния этих событий на армянскую общину, то, как сказал диванапет патриархата ААЦ в Иерусалиме Овнан Багдасарян, они могут оказать влияние на общественную жизнь в целом, а не отдельно на армянскую общину.
«Это может сказаться на торговле, бизнесе, что будет логично, так как и армянские торговцы и бизнесмены являются частью общества»,- сказал диванапет патриархата ААЦ в Иерусалиме Овнан Багдасарян.
По его словам, трудно предугадать, каковы будут развития в конфликте в секторе Газа. Это зависит от того, насколько израильская полиция будет контролировать ситуацию.
«Пока события происходят в Газе,  были стычки и на восточном берегу. Как пойдут события – зависит от того, смогут ли израильские военные удерживать контроль, пока ситуация под контролем. Безусловно, насилие и жертвы беспокоят как международное сообщество, так и местное общество»,- сказал диванапет патриархата ААЦ в Иерусалиме Овнан Багдасарян.
По поводу сценария развития ситуации в израильско-палестинских отношений арабист Армен Петросян думает, что предугадать трудно, однако пик обострения придется на ближайшие 2-3 дня.
«В любом случае, думаю, что постепенно напряженность стихнет, поскольку в регионе общая ситуация проблематичная, и обострения наблюдаются во всех конфликтах. Кажется, что государства, поддерживающие палестинцев, заняты собственными проблемами и не могут всесторонне их поддержать»,- сказал арабист Армен Петросян.
По его словам, чрезвычайно важно, чтобы события вернулись в политическое русло, однако пока предпосылок для этого не наблюдается.
«Обнадеживает то, что в Иерусалиме довольно спокойно, и израильские правоохранительные органы умеют сохранять безопасность в Иерусалиме, несмотря на инциденты, которые время от времени происходят в мусульманских кварталах»,- сказал арабист Армен Петросян.
По его словам, международное сообщество должно быть строго по отношению к властям Израиля, чтобы их действия в отношении палестинцев не перешли границы прав человека. Он подчеркнул, что и Армения – как субъект международного права, стоящий за плечами армянской общины Израиля, должна в какой-то степени поднять свой голос.
14-го мая состоялось открытие в Иерусалиме посольства США, что вызвало гнев и ярость палестинцев, которые начали проводить акции протеста в секторе Газа. 14-го мая израильская сторона применила против них слезоточивый газ и открыла стрельбу, вследствие чего погибло 59 палестинцев, было ранено более 2700. Акции протеста прошли в секторе Газа в понедельник на фоне 70-й годовщины образования Израиля и приуроченного к юбилею переноса посольства США из Тель-Авива в Иерусалим. Израильские солдаты вели огонь на поражение по участникам протестов. По последним данным, в столкновениях погибли 59 палестинцев, более 2,7 тысячи получили ранения. Аббас объявил трехдневный траур. Ситуацию в секторе Газа во вторник обсудит Совбез ООН.