Չեխիան Երուսաղեմում պատվավոր հյուպատոսություն կբացի
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայի վարչապետ Անդրեյ Բաբիշը հայտնել է առաջիկայում Երուսաղեմում պատվավոր հյուպատոսություն «Չեխական տուն» մշակութային կենտրոն բացելու մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՌԻԱ նովոստին, Չեխիայի վարչապետը նման գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում:
«Չեխիան մինչև մայիսի վերջ Երուսաղեմում պատվավոր հյուպատոսություն կբացի: Շատ ուրախ կլինեմ, եթե մեզ մինչև այս տարվա վերջ հաջողվի Երուսաղեմում նաև «Չեխական տուն» բացել՝ որպես իսրայելա-չեխական մշակութային և առևտրային փոխանակման հարթակ»,- գրել է Բաբիշը:
Չեխիայի վարչապետը շնորհավորել է իսրայելցիներին պետականության և երկրի անկախության  70-ամյակի կապակցությամբ:
Մայիսի 14-ին Գազայի հատվածում բախումներ են եղել իսրայելցի զինվորականների և պաղեստինցիների միջև ԱՄՆ-ի կողմից դեսպանատունը Երուսաղեմ տեղափոխելու դեմ իրականացված զանգվածային բողոքի ցույցերի ընթացքում: Բախումներին լրատվամիջոցների տվյալներով զոհ է գնացել 50 մարդ, տուժածների թիվը հասնում է 2000-ի:

Чехия откроет в Иерусалиме почетное консульство
Чехия до конца мая откроет в Иерусалиме почетное консульство, а позднее в 2018 году — Чешский дом, предназначенный для торгово-экономических и культурных акций. Как передает Арменпресс со ссылкой на «РИА новости», об этом сообщил в понедельник чешский премьер Андрей Бабиш в своем микроблоге в Twitter.
Бабиш сообщил, что поздравил своего израильского коллегу Биньямина Нетаньяху с 70-летием образования Израиля. "Поздравляю вас в связи с 70-летием независимости Израиля! Доставляет удовольствие видеть, как быстро его граждане создали от самых основ успешное и демократическое общество. Я горд тем, какую важную роль при зарождении Государства Израиль сыграла Чехословакия", — написал он.
"Я рад, что Чешская Республика откроет почетное консульство в Иерусалиме до конца мая. Я также буду рад, если нам удастся до конца нынешнего года открыть в Иерусалиме Чешский дом, предназначенный для чешско-израильского культурного, торгово-экономического и межчеловеческого обмена", — добавил Бабиш.
Он пригласил израильского коллегу с официальным визитом в Чехию, а также отметил, что после формирования нового кабмина Прага будет готова договориться о деталях межправительственных консультаций, которые должны состояться в чешской столице.