Բարձր տրամադրություն, բուռն աշխատանքի պատրաստակամություն. սփյուռքի նախարարն առաջին անգամ այցելեց գերատեսչություն
Բարձր տրամադրություն, բուռն աշխատանքի պատրաստակամություն. սփյուռքի
նախարարն առաջին անգամ այցելեց գերատեսչություն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ  սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանը պատրաստ է այդ պաշտոնում իր գործունեությունը ծավալել մեծ եռանդով ու պատասխանատվությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նախարարը, ով հանդիպում էր կազմակերպել գերատեսչության դիմաց՝ փոքր-ինչ ուշացմամբ, բայց լավ տրամադրությամբ մոտեցավ լրագրողներին և կարևորեց իր առաջին աշխատանքային օրը հենց նրանց հետ սկսելը:
«Աշխատանքային առաջին օրը կծանոթանամ նախարարության աշխատակիցների՝ փոխնախարարների, վարչության պետերի և աշխատակազմի ղեկավարի ու մնացած բոլորի հետ: Գերատեսչությունում փոփոխություններ, բնականաբար, կլինեն, քանի որ իշխանափոխության հիմքում քաղաքական սերնդափոխության հարցն է դրված եղել: Սակայն կադրային ջարդ, ինչպես մի քանի անգամ հայտարարվել է քաղաքական հարթակից, չի լինելու»,- նշեց նորանշանակ նախարարը:
Նրա խոսքով՝ պետք է համադրել փորձը երիտասարդության հետ, իսկ թե ինչ պաշտոններում կամ առաջիկայում ինչ փոփոխություններ կլինեն՝ Հայրապետյանն ընդգծեց, որ կորոշի ինքն իր աշխատակիցների հետ:
Գերատեսչության ղեկավարն ասաց, որ հապճեպ որոշումներ չեն լինելու, և ինքը բավականին դրական է տրամադրված թիմի հետ աշխատելու, սակայն ամեն ինչ ցույց կտա համատեղ աշխատանքը:
Ամենաերիտասարդ նախարարն իր անվան շուրջ առաջացող քննարկումների, քննադատությունների վերաբերյալ շեշտեց, որ մտնում է ժողովրդի դրության մեջ և հասկանում է բոլորի մտավախությունները: Հայրապետյանը նշեց, որ մեծ պատասխանատվություն է զգում և կփորձի ամեն ինչ անել ճիշտ աշխատանք կատարելու համար:
«Ես կարծում եմ, որ մենք կկարողանանք կարճ ժամանակահատվածում վերացնել կոռուպցիան, խաբեությունը և շոշափելի փոփոխություններ անել այն ընթացքում, որքան կպաշտոնավարենք: Համոզված եմ, որ այն մարդիկ, ովքեր հետագայում կգան մեզ փոխարինելու՝ կունենան որակական բոլորովին այլ գերատեսչություններ՝ պրոֆեսիոնալ կառավարմամբ և թիմով»,- փաստեց Մխիթար Հայրապետյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության մուտքի մոտ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույց ունենալուց հետո, Հայրապետյանն առաջարկեց բարձրանալ վերև և ծանոթանալ աշխատակազմի հետ:
Արդեն շենքում, ողջունելով թիմակիցներին, նա մտավ իր աշխատասենյակ և, ծանոթանալով նոր աշխատատեղին, կիսեց իր տպավորությունները: «Մեծ հաշվով ինձ համար աշխատասենյակից տպավորություններ ստանալու խնդիր չկա, պետք է աշխատավայր, որտեղ ես կլծվեմ այդ գործին»,- ասաց նորանշանակ նախարարը:
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի մայիսի 12-ի հրամանագրերից մեկով Մխիթար Հայրապետյանը նշանակվել է ՀՀ սփյուռքի նախարար:

New Diaspora minister’s first day at the office: All geared-up for busy work
YEREVAN, MAY 14, ARMENPRESS. New minister of Diaspora Mkhitar Hayrapetyan says he is ready to begin his tenure with great vigor and responsibility.
The minister, who showed up a bit late to a scheduled meeting outside the ministry building with reporters, was in high spirit and highlighted beginning his first day with the media.
“At the first working day I will get to know the ministry staff, the deputy ministers, directors of departments, the chief of staff and the others. Naturally changes will happen in the ministry, since the basis of the change of government was the issue of political generation change. However there won’t be any “staff slaughter”, like it has been announcing for several times from a political platform,” the new minister said.
The minister said experience must be combined with youth. He said he and his staff will decide on changes in the staff soon.
Minister Hayrapetyan said no decisions will be made in a hurry and that he looks forward to a rather positive teamwork, however joint work will show everything.
The youngest minister of the Cabinet, speaking about discussions and criticism over his appointment, mentioned that he understands the concerns. Hayrapetyan said he feels great responsibility and he will do his best while in office.
“I believe we will be able to eradicate corruption, deception  in a short period of time and make tangible changes during our tenure. I am convinced that the people who will come to replace us in the future will have qualitatively different ministries with a professional administration and teams,” he said.
After talking with reporters outside the ministry building, Hayrapetyan and the journalists entered the building to meet the staff.
The minister greeted the staff and entered his office.
Mkhitar Hayrapetyan was appointed minister of Diaspora on May 12 by President of Armenia Armen Sarkissian at the recommendation of Prime Minister Nikol Pashinyan.