Հյուսիսային Կորեան իր ժամանակային գոտին համապատասխանեցրել է Հարավային Կորեայի ժամանակի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախորդ շաբաթ տեղի ունեցած գագաթնաժողովից հետո Հյուսիսային Կորեան փոխել է իր ժամային գոտին՝ համապատասխանեցնելով Հարվային Կորեայի ժամանակի հետ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ այս մասին տեղեկացնում է BBC-ն:
Մայիսի 4-ին՝ տեղական ժամանակով 23:30-ին երկրում 30 րոպեով առաջ են տվել ժամացույցի սլաքները: Դա առաջին գործնական քայլերից  է՝ արագացնելու երկու Կորեաների միավորումը: Մինչ այժմ Փհենյանում ժամանակը 30 րոպեով ետ է եղել Հարավային Կորեայի և Ճապոնիայի ժամանակից:
Միևնույն ժամանակ՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ասել է, որ պայմանավորվածություն ունի՝ հանդիպելու Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հետ: «Մենք արդեն պայմանավորվածություն ունենք հանդիպման ժամի և տեղի վերաբերյալ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Թրամփն ու հավելել, որ բավականին լավ ակնկալիքներ ունի այդ հանդիպումից:
Թրամփը Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինի հետ կհանդիպի մայիսի 22-ին Սպիտակ տանը՝ քննարկելու առաջիկա հանդիպումը:

YEREVAN, MAY 5, ARMENPRESS. Following last week’s inter-Korean summit North Korea has changed its time zone to match that of South Korea, BBC reports.
At 23:30 local time (15:00 GMT) on May 4 the country's clocks moved forward 30 minutes to midnight. The reset is one of the first practical steps to speed up the unification of Koreas.
Meanwhile, US President Donald Trump said he has a date for his meeting with the North's leader, Kim Jong-Un.
“We now have a date and we have a location, we'll be announcing it soon”,Trump told US journalists outside the White House on May 4, adding that he was expecting “very, very good things” to come out of it.
Trump will meet South Korea’s President Moon Jae-in on May 2 at the White House to discuss the upcoming meeting.