Ռուսաստանն անում է իրենից կախված բոլոր քայլերը հայ-ռուսական եղբայրական կապերը զարգացնելու ուղղությամբ. Զախարովա
Ռուսաստանն անում է իրենից կախված բոլոր քայլերը հայ-ռուսական եղբայրական
կապերը զարգացնելու ուղղությամբ. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը իր կողմից անում է իրենից կախված  բոլոր քայլերը հայ-ռուսական եղբայրական կապերը զարգացնելու համար, ինչը բխում է երկու ժողովուրդների շահերից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան: «Մենք մշտական կապի մեջ ենք Երևանի հետ, այն չի կտրվել: Մենք ելնում ենք նրանից, որ կան ժողովուրդներ` հայ և ռուս, և այդ ժողովուրդների միջև եղբայրական, բարեկամական, պատմական կապերի ամրապնդմանը ծառայում են նաև դիվանագետները: Ակտիվ աշխատում են մեր դեսպանատունը Հայաստանում և Հայաստանի դեսպանատունը Ռուսաստանում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասել է Զախարովան:
Նա հավելել է, որ դիվանագետները պետք է մտածեն, թե ինչպես պետք է շարունակել զարգացնել բարեկամական կապերը, որոնք կան երկու երկրների միջև: Նրա գնահատմամբ՝ մինչ այս պահը Ռուսաստանն արել է իրենից կախված քայլերը հայ-ռուսական հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ:
Նրա խոսքով` կարևոր են ինչպես հայ-ռուսական երկկողմ կապերը, այնպես էլ համագործակցությունը տարածաշրջանային ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման հարցում: «Մենք կատարել և շարունակելու ենք կատարել մեր ստանձնած պարտավորությունները»,- նշել է Մարիա Զախարովան:
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը նաև հույս է հայտնել, որ Հայաստանում ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակը կկարգավորվի երկխոսության միջոցով և սահմանադրական դաշտում:

Россия делает все зависящие от нее шаги для развития армяно-российских братских отношений: Мария Захарова
Россия делает все зависящие от нее шаги для развития армяно-российских братских
отношений: Мария Захарова
Россия делает все зависящие от нее шаги для развития армяно-российских братских отношений, которые вытекают из интересов двух народов. Как сообщает Арменпресс, об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«У нас поддерживается контакт с Ереваном, он не прерывался. Мы исходим из того, что есть народы - армянский и русский, и укреплению братских, дружеских и исторических связей между этими народами служат также дипломаты. Наше посольство в Армении и посольство Армении в России активно работают», - сказала Захарова.
Она добавила, что дипломаты должны подумать, как продолжать развивать дружественные отношения, существующие между двумя странами. По ее словам, до сих пор Россия предпринимала все зависящие от нее шаги для развития армяно-российских отношений.
По ее словам, важны как армяно-российские двусторонние отношения, так и сотрудничество в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта. «Мы выполняли и будем продолжать выполнять наши обязательства», - сказала Мария Захарова.
Официальный представитель МИД России также выразила надежду, что внутриполитическая ситуация в Армении будет регулироваться через диалог и конституционную сферу.