Հարավային Կորեան եւ ԱՄՆ-ն սկսել են Key Resolve զորավարժությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կորեան եւ ԱՄՆ-ն ապրիլի 23-ին սկսել են Key Resolve ամենամյա զորավարժությունները, որոնք կշարունակվեն երկու շաբաթ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 23-ին հայտնել Է «Ռյոնհապ» լրատվական գործակալությունը՝ հղում անելով զինվորական աղբյուրի:
Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարարությունը եւ ԱՄՆ-ի զորքերը դեռեւս պաշտոնական հաղորդագրություն չեն հրապարակել այդ զորավարժությունների մասին, որոնք անցկացվում են՝ չնայած ապրիլի 27-ին նշանակված միջկորեական գագաթնաժողովին: Ավելի վաղ Key Resolve զորավարժություններն անցկացվում Էին մարտին, բայց այս տարի դրանք հետաձգվել Էին Փհենչհանի ձմեռային Օլիմպիական խաղերի կապակցությամբ: Գործակալության տվյալներով՝ Key Resolve ներկայիս զորավարժություններում մինչեւ 12,2 հազար ամերիկացի զինվորներ գործի կդրվեն Հարավային Կորեայի եւ արտասահմանյան այլ ռազմակայաններից:
Զինվորական աղբյուրը հարավկորեական գործակալությանը հայտնել Է, որ Հարավային Կորեայի եւ ԱՄՆ-ի ներկայիս զորավարժությունները կանցկացվեն «զուսպ ռեժիմով»՝ կապված Հարավային Կորեայի եւ ԿԺԴՀ-ի գագաթնաժողովի անցկացման պլանների, ինչպես նաեւ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի եւ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հնարավոր հանդիպման հետ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Южная Корея и США начали военные учения Key Resolve
Южная Корея и США начали в понедельник ежегодные военные учения Key Resolve, которые будут продолжаться две недели, передало в понедельник информационное агентство Ренхап со ссылкой на военный источник.
Министерство обороны Южной Кореи и войска США пока не публиковали официального сообщения об этих учениях, которые проводятся, несмотря на намеченный на 27 апреля межкорейский саммит, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Учения США и Южной Кореи обычно рассматриваются в Пхеньяне как репетиция войны против КНДР и омрачают отношения двух корейских государств.
Ранее учения Key Resolve проводились в марте как часть военных маневров "Токсури — Фоул игл" (FE), но в этом году были отсрочены на время зимней Олимпиады в Пхенчхане.
По данным агентства, в нынешних учениях Key Resolve будут задействованы до 12,2 тысячи американских солдат с военных баз в Южной Корее и из-за рубежа. Столько же солдат США приняли в этих учениях и в прошлом году.
Учения "Токсури — Фоул игл" в свою очередь были начаты 1 апреля с участием 13,5 тысяч американских военнослужащих.
Военный источник сообщил южнокорейскому агентству, что нынешние учения США и Южной Кореи будут проводиться в "сдержанном режиме" в связи с планами проведения саммита Южной Кореи и КНДР, а также возможной встречи северокорейского руководителя Ким Чен Ына с президентом США Дональдом Трампом.