ԵՄ պատվիրակությունն ու անդամ երկրները կարևորել են հրատապ լուծումը բանակցությունների միջոցով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը և ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանությունները շտապ հայտարարությունն են տարածել Երևանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարության մեջ ասվում է.
«ԵՄ-ն ողջունում է նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ ցուցարարների և կառավարության միջև երկխոսության հաստատմանն ուղղված նախաձեռնությունը: Այդուհանդերձ, ԵՄ-ն մտահոգված է, որ վարչապետ Սերժ Սարգսյանի և պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա կարճատև հանդիպմամբ չի հաջողվել կանխել լարվածության հետագա խորացումը:
Եվրոպական միությունը վերահաստատում է, որ շատ կարևոր է, որպեսզի բոլոր կողմերը ցուցաբերեն զսպվածություն և պատասխանատվություն, ինչպես նաև ձգտեն գտնել հրատապ լուծում բանակցությունների միջոցով»:

EU Delegation, member states call for urgent negotiated solution in Yerevan protests
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. The Delegation of the European Union and EU Member States Embassies in Armenia have released an urgent statement over the ongoing protests in Yerevan.
“The EU welcomes President Armen Sarkissian’s initiative to establish a dialogue between the demonstrators and the Government. However, the EU is concerned that today’s short meeting between Prime Minister Serzh Sargsyan and MP Nikol Pashinyan failed to prevent the further escalation of tensions.
The European Union reiterates that it is crucial that all parties show restraint and responsibility and urgently seek a negotiated solution”, the statement said.
Earlier on Saturday, President Armen Sarkissian walked through hundreds of protesters to talk with the opposition leader in Yerevan’s Republic Square.