Անթույլատրելի ենք համարում բոլոր այն քայերը, որոնք կարող են վնասել մեր երկրին. շախմատի հավաքականի անդամներն աջակցություն են հայտնում Սերժ Սարգսյանին
Անթույլատրելի ենք համարում բոլոր այն քայերը, որոնք կարող են վնասել  մեր երկրին.
շախմատի հավաքականի անդամներն աջակցություն են հայտնում Սերժ Սարգսյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի շախմատի հավաքականի անդամները շնորհավորել են Սերժ Սարգսյանին խորհրդարանի կողմից  ՀՀ վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ և իրենց աջակցությունը հայտնել նրան:  Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, շախմատիստները  հայտարարություն են տարածել՝ նշելով, որ իրենց աջակցությունն են հայտնում նորընտիր վարչապետին ՝ ի բարօրություն և ի շահ մեր երկրի ու ժողովրդի:
«Օրեր առաջ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից վարչապետի պաշտոնում ընտրվեց ՀՀ երրորդ նախագահ, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ինչի կապակցությամբ շնորհավորում ենք Սերժ Սարգսյանին և մեր աջակցությունն ենք հայտնում նրան՝ ի բարօրություն և ի շահ մեր երկրի ու ժողովրդի: Երկար տարիներ աշխատելով Սերժ Սարգսյանի հետ, մենք՝ շախմատիստներս, ավելի քան զգացել ենք նրա պատրաստակամությունն ու նվիրումը՝ անել ամեն ինչ Հայաստանի ու հայ ժողովրդի նվաճումների համար։ Այդ ամենը բազմիցս ապացուցվել է մեր հաջողություններով, ինչի արդյունքում բազմաթիվ առիթներ ենք ունեցել հպարտանալու մեր երկրով, մեր ժողովրդի ստեղծագործ և մտավոր ուժով։ Հենց Սերժ Սարգսյանի առաջնորդությամբ է, որ Հայաստանի շախմատի ազգային հավաքականը 3 անգամ նվաճեց օլիմպիական չեմպիոնի և մեկ անգամ էլ աշխարհի չեմպիոնի կոչումը՝ փաստորեն դառնալով աշխարհի ամենատիտղոսակիր հավաքականը:  Համոզված ենք, որ շախմատի ոլորտում մեր ունեցած ու շարունակվելիք հաջողությունները ձեռք են բերվել այդ թվում նաև մեր այն ներքին համոզման ու վստահության, որ Հայրենիքում բոլորս միասնական ենք, մի ուժ ենք ու ուս ուսի կանգնած։ Այսօր ևս մեկ անգամ ուզում ենք վերահաստատել մեր այդ համոզումը, որ մեր ներքին միասնությունն ու ուժը մեր հաղթանակների առհավատչյան են եղել ու կլինեն։ Հաշվի առնելով այս օրերին մեր երկրում տեղ գտած իրադարձությունները՝ կոչ ենք անում բոլոր կողմերին մնալ ողջամտության դաշտում և ազգային բացառիկ համերաշխության ոգուն հավատարիմ։ Անթույլատրելի ենք համարում բոլոր այն քայերը, կոչերն ու գործողությունները, որոնք կարող են վնասել թե մեր երկրին, թե մեր հասարակության յուրաքանչյուր անդամի։ Հավատացած ենք, որ որևէ իրավունք չպետք է սահմանափակվի, միաժամանակ սակայն, որևէ իրավունքի իրացում չպետք է ոտնահարի այլոց իրավունքներն ու խաչ քաշի մեր ձեռքբերումների վրա: Համոզված ենք, որ որպես շախմատային պետություն, միահամուռ ջանքերով կկարողանանք գտնել իրավիճակի լավագույն լուծումը»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Հայտարարության տակ ստորագրել են օլիմպիական չեմպիոններ, միջազգային գրոսմայստերներ Լևոն Արոնյանը, Սմբատ Լպուտյանը, Վլադիմիր Հակոբյանը, Սերգեյ Մովսիսյանը, Արտաշես Մինասյանը, Գաբրիել Սարգսյանը, Տիգրան Լ. Պետրոսյանը,  Ռաֆայել Վահանյանը, հավաքականաի անփոփոխ գլխավոր մարզիչ, միջազգային գրոսմայստեր Արշակ Պետրոսյանը:

We asses inadmissible all the steps that can be harmful for the country - members of Armenia’s Chess team support Serzh Sargsyan
We asses inadmissible all the steps that can be harmful for the country - members of Armenia’s
Chess team support Serzh Sargsyan
YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. The chess team members of Armenia have congratulated Serzh Sargsyan on the election to the post of Prime Minister of Armenia by the parliament and expressed support. ARMENPRESS reports the chess players have issued a statement.
“The third President of the Republic of Armenia, President of the chess federation of Armenia Serzh Sargsyan was elected to the post of the Prime Minister of the Republic of Armenia days ago, for which we congratulate Serzh Sargsyan and express our support for him for the welfare of our country and people. Having worked with Serzh Sargsyan for long years we, the chess players, have felt his readiness and devotion more than everyone to do everything for the achievements of Armenia and the Armenian people. All these have been proved numerous times by our achievements for which we have had numerous opportunities to be proud of our country, the creative and intellectual potential of our people. It’s just with the guidance of Serzh Sargsyan that the chess team of Armenia 3 times won the Olympic champion and once won the title of World Champion, in fact becoming the most reputable team. We are convinced that our present and future achievements in the sphere of chess have been obtained also due to our internal belief and confidence that we are all unified in our Motherland and we present one and the same power standing side by side. Today we once again want to reaffirm the conviction that our internal unity and power have been and will be the guarantee of our victories. Considering the developments in our country these days we call on all the sides to remain in the limits of reasonability and faithful to the spirit of the exceptional national solidarity. We assess inadmissible all the steps, calls and actions that can harm our country and any member of our public. We are confident that no right should be restrained, at the same time the implementation of any right should never violate others’ rights and put an end on our achievements. We are convinced that as a chess superpower, we will be able the best solution to the situation with joint efforts”, reads the statement.